Herhangi Bir Parlatma Yapılacak mı?

Çeki düzen verip parlatma, evleri satmaz ama kesinlikle yardımcı olabilir! Evlerini satarken, çeki düzen verip, parlatma tecrübesine sahip bir emlakçı istihdam ederek, evlerine makyaj yapıldı diye satılacağına inanan çok kişi vardır. Bu yanlış. Parlatma için birini görevlendirilmeleri, mutlaka onların büyük bir emlakçı olduğu anlamına gelmez.

Lüks bir ev satarken, parlatma, fiyatı maksimize etmeye ve piyasada kalış süresini en aza indirmek için yardımcı olur. Lüks bir evi parlatırken, bu evi lüks yapan şeylerin öne çıkarılarak, görücüye hazırlanıyor olması önemlidir. Dışarıda bir mangal varsa, potansiyel alıcıların yaz toplantılarını hayal edebilecekleri şekilde sahnelenmiş midir? Büyük bir yemek salonu olan lüks bir evin, alıcıların kendi güzel yemek partilerinin nasıl görünebileceğini tasavvur etmeye yardımcı olacak şekilde, etrafta ince porselenlerin olduğu, şık bir yer tarzında döşenmelidir.

Sabırlı Olabilecekmisiniz?

Lüks bir ev satarken, satıcının gözönünde bulundurması gereken en büyük şeylerden biri, sabrın şart olduğudur! Lüks evi satmak normalde lüks olmayan bir evi satmaktan daha uzun sürecektir.

Lüks evlerin, lüks olmayan evlerden daha uzun sürede satılmasının önemli bir nedeni ev satın alabilecek olası alıcıların sayısıdır. Kabul etmek gerekir ki, günlük bazda piyasaya giren evler içinde, 200-300 bin TL.lik evleri almaya gücü yetecek birçok alıcı vardır. Ama, 1.5 milyon dolarlık bir evi almaya gücü yeten çok alıcı yoktur. Sadece bu sebeple bile, sabırlı olmak ve yukarıdaki önerilerimizi anlayıp uygulamak önemlidir, bir alıcı çıkacaktır!

Örneğin Etiler gibi, aynı lüks mahalledeki ortalama fiyatlı evlerden yılda 981 adet satılmışken, 1 milyon $’ın üstündeki evlerden toplam 48 adet satılması normaldir.  Benzer şekilde, ortalama fiyatlı evlerin burada piyasada kalış süresi 49 iken, 1 milyon $’ın üstündeki evler için bu süre 93 gün kadardır. 

Lüks bir evi satmak, lüks olmayan ev pazarından daha farklı bir seviyede zorluk ve uzmanlık gerektirir. Bu yazı dizisindeki ipuçlarını dikkate alırsanız, lüks bir evi satma süreci, daha kolay ve daha az stresli olabilir!

 
 
Picture
Satmak için Doğru Zaman mı?

Lüks bir ev satarken, zamanlama lüks olmayan bir ev satarkenkinden daha büyük bir rol oynamaktadır. Örneğin, Antalya, Bodrum veya Büyükada’da sahildeki bir lüks evin satışı sözkonusu ise, satmak için yılın doğru zamanı seçmek önemlidir. Soğuk, fırtınalı kış ortasında deniz kenarında bir evi satmak, sahil, kıyı ve denizin teşhiri  için iyi bir zaman olmaz!

Konum ve Hayat Tarzı Doğru Canlandırılıyormu?

Lüks evler, genellikle konumları ve yaşam tarzları nedeniyle lükstürler. Lüks ev, bir kulüp binası veya yat kulübünün ayrıcalıklarını içeren bir  sitenin parçası ise, ilan bilgilerinde vurgulanmaları ve bu özelliklerin vitrine çıkarılması önemlidir. Lüks bir ev satarken  video veya sanal tur kullanmanın harika bir pazarlama aracı olmasının başka bir nedeni de budur. Bunlar, bir evin lokasyonunu olduğu kadar hayat tarzını da sunmak için iyi bir yoldur.

Lüks bir ev satın alırken, müstakbel alıcılar genell
ikle evin yakın çevresinde kimlerin yaşadığını bilmek isteyeceklerdir. Bunu bilip ya da bölgede başka kimlerin olduğunu bulup ve bu bilgileri evi gösteren emlakçılara verip kullanmalarını sağlamak önemlidir.