Picture
6. YATIRIM GİDERLERİNİZİN TAMAMINI BİLİYORMUSUNUZ?

İlk defa gayrimenkul yatırımı yapan yatırımcıların çok yaptıkları hatalardan birisi, karşılaşacakları giderleri az veya hiç hesaplamamaktır. Tabii ki, çoğu yatırımcı zaman zaman tamiratların olacağını bilir, ama karşılaşacağınız başka masraflar da var:

·         Sorunlu kiracılar için tahliye ve avukat masrafları

·         Kırtasiye giderleri

·         Vergi (Emlak + Kira Geliri)

·         Konutun içindeki tamirat giderleri

·         Apartmanın tamirat ve bakım giderleri.

·         Boş kalma masrafı

·         Mali Müşavir masrafları

·         DASK ve Diğer Sigorta Giderleri.

Burada kiraya vereceğiniz ev için ortalama ne kadar masraf yapacağınızı tahmin ederken, Maliye’nin kira geliri vergisi öderken, götürü usulü seçen mükellefler için brüt kiranın %25’i oranında bir masraf yapıldığını kabul ettiğini hatırlatırsak bir yol gösterici olur sanırım. Yani kredi taksidinizi hesaplamadan önce evi aylık 2.000 TL’ya kiraya veriyorsanız, ayda ortalama 500 TL masraf yapacağınızı hesaba katarsanız iyi olur.
7. GAYRİMENKULÜNÜZÜ NASIL FİNANSE EDECEKSİNİZ?

Yatırım için alacağınız gayrimenkulü finanse etmenin pek çok yolu vardır. Paranız varsa, tamamını nakit öder, bankalara veya ipotek kredisi şirketleriyle uğraşmaz, fiyatta iyi de bir iskonto alabilirsiniz.

Ama yeterli paranız yoksa, sadece bankaya %25 peşinatı ödeyip kalanını kredi kullanmak durumunda kalacaksınız demektir. Bu durumda, kredinin vadesi ve faizini iyi hesaplayıp, dosya masraflarını da dikkate almanız gerekir. Ayrıca, zamanla artabilecekleri ve kredi taksitlerinizin dramatik olarak artmasına sebep olacakları için değişken oranlı kredilerden uzak durmanız da tavsiye edilir. Genel bir kural olarak, kredi taksitlerini öderken bunalmamak için, kredi taksitlerinin ailenin toplam aylık gelirinin üçte birinden fazla olmaması tavsiye edilir.Geri kalanı sonraki yazıda. Twitter'dan takip ederseniz, blog yazılarım girer girmez haberdar olursunuz.