Picture
İstanbul’da şehir merkezine uzak pek çok yeni proje, ulaşılabilir olduğu izlenimi verip satılabilir olmak için bu türden sloganları çok kullanıyor. Bu yazımda, biri Sarıyer-Zekeriyaköy diğeri Büyükçekmecedeki iki ayrı gerçek projeyi, kendi tanıtımlarındaki kolay ulaşıldığını iddia ettikleri rakamları kurcalayacağım.

Sarıyer-Zekeriyaköydeki projenin web sitesinde, İstinye Park’a 20 dk. uzaklıkta olduğunu söylüyor. Hemen Yandex’i açıp geceyarısı bakıyorum. Sıfır trafikte 30 dakika. Büyükçekmece’deki projenin reklamlarına göre Atatürk Havalimanı 20 dakika. Mesafe 39 km. Yine Yandex yetişiyor imdada. Geceyarısı, trafiksiz, TEM’den en hızlı 46 dakikada ulaşılabiliyor.


Oysa trafik İstanbul’da depremden sonra en büyük sorun. Yandex.Trafik verilerine göre İstanbul’un Aralık 2011 – Mayıs 2012 dönemindeki trafik durumunu konu alan araştırmasından elde edilen belli başlı rakam ve bilgilere göre;

1)Sabah saatlerinde (8:00 ile 10:00 arası) İstanbul trafiğinin sıkışıklık derecesi 5 dolaylarında olup, sıkışık yol kesitlerinde oluşan araç “kuyruk”larının toplam uzunluğu, İstanbul’dan İzmir’e olan mesafenin iki katı, yani 1,100 km’ye yakındır.

2) Akşamları (18:00 ile 20:00 arası) ise trafik sıkışıklığı 6 dereceye ulaşır; dolayısıyla ortalama bir İstanbullunun eve dönüş yolculuğu, serbest yoldaki yolculuğa göre 2.5 kat daha uzun sürer.

3)Pazartesi – Cuma arası İstanbul’daki günlük trafik düzeni aynı olup, ortalama sıkışıklık derecesi 4.5 dolaylarındadır.

4) İlkbaharda İstanbul’daki trafik sıkışıklığı, kış aylarına göre ortalama hesapla 0.5 derece artmış görünmektedir.

5)İstanbul’un ana caddelerindeki trafik, sabahları ve gündüz saatlerinde şehir merkezine, akşamlarıysa şehir dışına doğru daha sıkışıktır.

6) Haliç köprülerindeki trafik genellikle Boğaz köprülerindeki trafiğe göre çok daha sıkışıktır.

Yukarıdaki bilgileri reel proje örneklerimize uyguladığımızda;

1)      Lansmanda 20 dakika denmesine karşılık, Zekeriyaköy’den sıfır trafikte bile 30 dakikada gidilebilen İstinye Parka, hafta içi sabah trafiğinde ortalama olarak, 1 saate yakın, akşam trafiğinde ise 1 saat 15 dakika gibi bir sürede ulaşabileceğimiz,

2)      Lansmanda 20 dakikada ulaşılabileceği iddia edilen, 39 km.lik Büyükçekmece – Atatürk Havalimanı mesafesini aslında, sıfır trafikte 46 dakikada gidebiliyorsak, hafta içi sabah trafiğinde ortalama olarak, 1.5 saatte, akşam trafiğinde ise 2 saate yakın (115 dakika) gibi bir sürede ulaşabileceğimiz,

anlaşılıyor.

İstanbul'da eviniz ve işiniz arasındaki trafik durumunu, ev almadan önce, işe gidiş ve dönüş saatlerinde mutlaka kendiniz kontrol edin. Köprüye veya havaalanına kuş uçuşu (ya da geceyarısı trafiğinde) 10 dk. mesafede olduğunu iddia eden projeleri, bu saatlerdeki reel trafik verileriyle değerlendirin. Her gün bu kadar trafik katlanılabilir seviyede mi siz karar verin. Tabii, pratik olarak, yukarıdaki resimdeki gibi bir çözümünüz yoksa:)