Picture
8. KENDİNİZ Mİ YÖNETMELİSİNİZ YOKSA PROFESYONEL BİR YÖNETİCİ Mİ TUTMALISINIZ?

Yatırımlık konutunuzu kendinizin yönetmesinin gerekip gerekmediği, büyük ölçüde kendi planınız, kişilik ve yetenekleriniz ile boş zamanınız olup olmamasına bağımlı olan kişisel bir karardır. Tipik bir gayrimenkul yöneticisinin aylık kiranın yüzde 7 ila 10’u kadar maliyeti olabilir, ama iyi bir gayrimenkul yöneticisi aynı zamanda evin boş kalma oranını azaltmalı ve onarımları daha az maliyetli hale getirmek için gerekli bağlantı ve sistemlere sahip olmalıdır. Eğer kararsız iseniz, bir yönetici için her zaman bütçe ayırın; eğer bu işleri sevmiyorum diyorsanız, zaten bunun için planlamaya başlamışsınız demektir.

9.MUHASEBE VE VERGİ İŞLERİNİ KENDİNİZ HALLEDEBİLİRMİSİNİZ?

Gayrimenkul yatırımının tüm büyük faydaları içinde, kolay evrak ve muhasebe işleri yoktur. Yatırımlarınızın muhasebesini yapmak ve vergi boyutunu yönetmek için yeteneklerinizden eminmisiniz? yoksa rakamlarla uğraşmak için bir profesyonele bütçe ayırmanız mı gerekiyor?

10. BİR ÇIKIŞ STRATEJİNİZ VAR MI?

Son olarak, her zaman işe, akılda neticesini düşünerek başlayın. Bu bizi “Bir Planınız Var mı?” maddesine geri götürür. Gayrimenkulü satın almadan önce onunla ne yapacağınızı bilin. ABD’de yaşanan son konut balonu döneminde, çoğu yatırımcı konutları sadece kafalarında tek bir plan ile almıştı – kısa sürede daha yüksek bir fiyata satmak için. Ama piyasa bir anda ve hep birlikte düştüğünde, bu yatırımcıların çoğu ellerindeki gayrimenkulleri kaybettiler.

Her zaman yatırım için birden fazla planınız olsun ve yatırımdan nasıl para kazanmayı planladığınızı  tam olarak bilin. 30 yıl içinde yavaş yavaş mı ödeyeceksiniz? Aylık nakit akışı için kiraya verip, piyasa zirve yaptığında satacakmısınız? Hangi çıkış stratejilerinin sizin için kullanılabilir olduğunu bilin, ve baştan nasıl çıkacağınızı planlayın.