Picture
Bu hafta seçim haftası. Önceki yazılarımda mahalle isimlerinin nasıl verildiğini ve bundan ne yorumlar çıkarabileceğimizi yazmıştım. Sıra geldi siyasi yoruma:

Tabii ki bu yorum, anketler gibi anlık değil, statik bir yorum. Ayrıca herkes aynı verilerle farklı yorum da yapabilir. Benim yorumum şöyle: Önceki bölümde listelediğim, İstanbul’daki en çok verilen mahalle isimlerini kişi ve kavram diye iki listeye ayırırsak, CHP ile özdeşleştirebileceğimiz (herkes kendi kriterlerine göre aynı listeden farklı sayı bulabilir ama üç aşağı beş yukarı aynı oran çıkar kanaatindeyim) mahalle ismi sayısının İstanbul’daki toplam mahalle sayısına oranı sırasıyla %25 ve %27 çıkıyor. Bana göre bu CHP’nin doğal sınırı…Sağlamasını yapalım:

Son seçimdeki (Haziran 2015) oy dağılımı:

AKP-%41

CHP-%25

MHP-%16

HDP-%13

Buna göre, ağzıyla kuş tutsa CHP %27’yi geçemez.  Bunun Kılıçdaroğlu, Baykal veya Sarıgül gibi liderlerle çok alakası yok. Çünkü, insanımız bu kişi ve kavramlara öncelik vermeye müsait değil…

Daha önce belirttiğim sebeplerle HDP bu analizin dışında, ama belli bir kesime hitab ettiklerinden daha yukarı bir potansiyeli  yok gibi.

Geriye kalıyor %60’lık blok ile Türkiye’nin yönetimini belirleyecek olan, sağ tabir edilen kesim. Vatandaşın onayıyla verilen mahalle isimlerinde de bu rakamlar aynen gözleniyor.  Bu kesimi AKP ve MHP temsil ediyor. Buradan benim vardığım sonuçlar:

1) AKP’nin tek başına iktidar olup olmamasını belirleyecek parti MHP.

2) MHP en iyi performansını gösterse bile, sonuç AKP-MHP koalisyonu.

3) Bana göre daha muhtemel sonuç, MHP’nin oy kaybı ile AKP tek başına iktidar.

4) Kırıntı ihtimal, MHP barajı geçemezse AKP-CHP koalisyonu.

Haftaya göreceğiz bakalım analiz ne durumda.

Milletimiz adına hayırlısı olmasını diliyorum…