Picture
3)      Fotoğraflar / Videolar / Sanal Turlar Nasıl Olacak?

Çoğunuz “miktardan çok kalite önemlidir” (quality over quantity) prensibini duymuş sunuzdur. Bu satılık lüks ev satarken kullanacağınız fotoğraf ve videoların kalitesi ile yakından ilgilidir. Alıcıların% 90’ından fazlası, ev aramaya online olarak başlamaktadır.  Satılacak lüks evin fotoğrafları ve videolarının diğer sıradan evlerden üstün ve en iyisi olması hususu kritiktir!

Her emlakçı satılacak evin fotoğraflarını çekmeyi önerecektir, ama bu amatörce fotoğraf çekmek kadar basit ve kolay bir iş olmamalı. Lüks bir ev satarken emlakçının evin fotoğrafını çekmek için profesyonel bir fotoğrafçı sı yoksa, en azından fotoğraf çekerken kullanacağı iyi bir ekipmanı olmalıdır. Satmak üzere portföylerine ekleyecekleri lüks evin fotoğraflarını kendisi çekmeyi seçen en iyi emlakçılar, fotoğrafçılıkta biraz tecrübeli olmalı ve geniş açı lens gibi bazı yüksek donanımlara sahip olmalıdır. Sürekli bir profesyonel fotoğrafçı ile çalışmanız durumunda bu sizin için bir servete mal olmayacaktır. Özellikle, gerçekten “lüks” sayılan bir ev satarken buna değecektir. Bu konuda İstanbul için önerebileceğim profesyonel fotoğrafçılardan biri http://www.alitaskiran.com/  . 

Hala ben cep telefonuyla çekeceğim diyorsanız, hiç değilse fotoğraf kalitesi ve yetenekleri yüksek bir cep telefonu alın. Benim şu andaki orta fiyatlı telefonlarda önerim LG G4. Pixeli yüksek ve manuel fotoğraf çekme imkanı veren nadir telefonlardan. Lüks bir evin fotoğraflarını çekerken, dikkate alınması gereken birkaç şey: fotoğraflar için doğru ışığı kullanmak, binanın ya da mekanın arzu edilen, hoş veya yararlı bir özelliğini göstermek, lokasyonun iyi özelliklerini vurgulamak olarak sıralanabilir.

Bir resim 1000 kelimeye bedeldir derler, video ya da sanal turun değeri ne kadar? Bir milyar? Lüks bir ev satarken, profesyonelce oluşturulan bir video ya da sanal tur, o lüks evin satılıp satılmayacağını belirleyen fark olabilir. Çoğu ilan sitesinde, on-line yerleştirilebilir fotoğraf sayısı (veya boyutunun 2MB’I aşmaması gibi) için bir sınır vardır, ama bu sitelerin çoğunda, bir video turu ya da "sanal tur" koymak için ayrıca bir yer vardır. Birçok lüks ev, 8-10 fotoğrafın gösterebileceğinden daha büyük ve aynı zamanda çok daha çekicidir, bu nedenle, video potansiyel alıcılar için, şu anki evlerinin konforunda "dolaşma" imkanı sağlamak için harika bir yoldur . Lüks ev satışı için tavsiyelere sonraki yazılarımda devam edeceğim. Yazılarım bloga girer girmez haberdar olmak istiyorsanız, sayfanın üstündeki twitter butonuna basıp beni takip edebilirsiniz.

 
 
Picture
Böyle diyor İngiliz The Guardian gazetesi haberinde ve bir liste veriyor aşağıdaki gibi. Yorumda da ekliyor, sınırlarında savaş olan, Rusya ile anlaşmazlığa düşen ve içeride terörle savaşan Türkiye ev fiyatlarında dünya şampiyonu. Ayrıca yazının sonunda dünyadaki ev fiyatlarını tartıştıktan sonra, 2016 böyle olmayacak diyor. Haberin hasetlikten mi, maksatlı mı, cahillikten mi yapıldığı yorumu size kalmış. Ama, bugün sosyal medyada pek çok kişinin bu haberi paylaştığını ve kendine göre yorum yazdığını gördüm.

Siyasi bakmayı bırakırsak, yukarıdaki tablodaki resim değişiyor aslında. Türkiye’de enflasyon oranı hala çok yüksek ve herhangi bir varlığın reel getirisi hesaplanırken bu dikkate alınırsa, bu getirlerde dünya ortalamasından çok farklı olmadığımız görülür. Aşağıda, yukarıdaki tabloya göre ülkelerin enflasyon oranlarını dikkate alarak benim hesapladığım reel getiriler var.
Muhalif kesimler, ekonomik açından iktidarı eleştirmek istiyorsa, doğrusu ev fiyatları çok arttı değil, “Türkiye'de enflasyon her dönemde dünyaya göre çok yüksek” olmalı. Bu tabloda enflasyonda Kazakistan’dan sonra ikincilik bizde.  Orada da ev fiyatları nominal olarak % 8.7 artmış gözüküyor ama ev alanlar %3.63 zarar etmiş…

Başlıktaki resim ne öyle derseniz. Bilmem, The Guardian haberini okuyunca bu kaldı kafamda. Bugün de Suriye'yi bombalama kararı aldılar ya...

 
 
Picture
Geçen yazımızda,  emlakçıların veya ev sahiplerinin lüks evleri satması için yararlı olabilecek fiyat ile ilgili birkaç tavsiye paylaşmıştık bu yazıda devam edeceğiz:

2) Lüks Ev Nasıl Pazarlanacak?

Piyasaya giren bir evin fiyatı kendiliğinden, pazarlamanın önemli bir kısmını yapar, ancak, bir lüks ev satarken kullanılması gereken başka pazarlama araçları da vardır.

Basılı reklamlar ve doğrudan posta hala bir emlakçının pazarlama planı / sistemi içinde olmalıdır. Ancak, internet, tüketicilerin alışveriş yapma tarzlarını önemli ölçüde değiştirdi. Bu gayrimenkul sektöründe de farklı değil! Lüks bir ev satan emlakçının, interneti işinde iyi kullanması son derece önemlidir. Bir emlakçının, kendi web sitesi  ve / veya blogunun olması önemlidir ve bunun yanı sıra mobil olarak da hem telefon hem internet kaynakları açısından ulaşılabilir olmalıdır. Ev almayı düşünen birçok kişi tabletler ve mobil cihazlarda araştırma yapmaktadır.

Lüks bir ev satacak emlakçının, sosyal medya kullanması önemlidir. Sosyal medya, müşterilere maksimum etkiyi vermek için yardımcı olabilir ve emlakçılar için son derece önemli bir pazarlama aracıdır! Bu çoğu emlakçının kullanmadığı ve / veya anlamadığı bir pazarlama aracıdır. Kendinize sorun, piyasada profesyonel olarak ev alıp satan insanların yüzde kaçının, bir Facebook Sayfası, Twitter kolu veya Pinterest hesabı var? % 95 +? J)) Satılacak lüks evi sosyal medyada pazarlamayan bir emlakçı müşterisine büyük bir kötülük yapıyor ve iyi hizmet veremiyor demektir!

Lüks ev satmak için bir emlakçı seçerken, bu lüks evin nerede, nasıl ve ne sıklıkta pazarlanacağını bilmek önemlidir. Lüks bir ev satarken, bir emlakçı kapsamlı bir pazarlama planına / sistemine sahip olmalı ve lüks evi “bekle ve satılmasını ümit et” yöntemiyle portföyüne almamalıdır. Bu tip emlakçılar, "ilanı as ve  dua et" türü emlakçılar olarak bilinirler.

Peki herkes, özellikle daha yaşlı olan emlakçılar bu işi nasıl becerek? Herkes şimdiki nesil gibi sosyal medya cini olarak doğmadı ki. Ayrıca iş, sosyal medyayı pazarlamada kullanmaya gelince, bir hesap açıp saga sola laf yetiştirmeden fazlasını, sitematik bir biçimde yapmak gerekir. En kestirmesi bu konuda güçlü bir ajansla  anlaşmak veya bu konuda danışmanlık almaktır. Biliyorum, bu tavsiye, Türk emlakçı profilinin %99.5’una ters gelir. Ayda 100TL bile çoktur bu iş için. Belki bir kahve parası? Neyse, biz olurunu söyleyelim. Özellikle, Kürşat Tuncel’in gayrimenkul sektörüne özel yazmış olduğu “140 Karakterde Satış” kitabını alıp okumaya başlamanızı tavsiye ederim. D&R’larda bulunuyor. Aslında Kürşat TUNCEL’in tüm kitaplarını alıp okumanız işinizi diğer emlakçılardan 100 adım ileriye taşımanızı sağlayacaktır ve bu kitapları bir kahve parasına alabilirsiniz. Reklam gibi gözüküyor ve bilen bilir, Kürşat da benim arkadaşım ama Türkçe ve Türkiye’ye özgü kaynaklar içinde tek, cidden tavsiye ediyorum. Emlakçı değilseniz, tek bir ev bile satacaksanız alın okuyun derim. 15-20 TL kaybedersiniz en çok. Tüm kitaplarını buradan görebilirsiniz http://www.kursattuncel.com/kategoriler/kitaplar/