Blogdaki “Bu Ortamda Halen Gayrimenkule Yatırım Yapılır mı?” başlıklı son yazımda 30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlerde, “tapelere rağmen, mevcut toplum yapımızla, yukarıdaki faiz ve enflasyon tablosunu değiştirecek bir sonucun çıkma ihtimalinin bana göre zor” yorumuma bazı okurlardan çok eleştiri geldi.

Eleştirilerin ana noktası “hangi somut verilere göre böyle bir yorumda bulunduğum?” şeklindeydi.

Bunun üzerine, futbolla birlikte, Türkiye’de herkesin en çok konuştuğu konu olan siyaset için de bir şeyler yazmam gerekti:).

Prensip olarak bu blogda “dedikodudan çok rakamlara dayanan” analizler yapacağımı söylemiştim. Aslında, 30 Mart 2014 seçimi konusundaki yorumum da rakamlara dayanıyor. Hakikaten, blogdaki yazıyı yazmadan önce, siyasi görüşlerimi ve duygularımı bir yana bırakıp, gerçekten uzun zamandır aklımda olan “gayrimenkul fiyatları” ile siyasi analiz yapılıp yapılamayacağı konusunu düşündüm ve hemen bu konuda bir model oluşturdum.

Burada çok teknik ayrıntısına girmeyeceğim bu modelin dayandığı temel nokta, herkesçe bilinen toplumsal varsayımları tahminde, gayrimenkul fiyatlarının bir gösterge olarak kullanılabileceği idi. Geçen seçim (2009) için “ex-post” verilerle modelim fena çalışmamıştı. Model ilçe belediyelerinde 15’ini CHP-DSP, 24’ünü de AKPnin alacağı ve İBB Başkanlığını da AKP’nin kazanacağını söylüyordu. Gerçekleşen sonuçlar ise İstanbul’da ilçe belediyelerinde, 13 CHP-DSP ve 26 AKP ve İBB Başkanı AKP şeklindeydi.

Modelimi önümüzdeki seçim için bazı modifikasyonlar yaparak “ex ante” verilerle çalıştırdığımıda, 30 Mart 2014 tarihindeki belediye seçimleri için İstanbul’da şu sonuçları veriyordu:

İstanbul ilçe belediyelerinin:

1)      17’si CHPnin,

2)      22’si AKPnin,

3)      İBB Belediye Başkanlığı da AKPnin olacak.


Sonuç olarak, genel seçim sonuçlarının tahmini için İstanbul, Türkiye için çok iyi bir gözlem seti ve gösterge olduğuna göre, yakın gelecekte Türkiye’de siyasi tablonun çok değişmesi muhtemel gözükmüyordu ve önceki yazımdaki “İstanbul’da gayrimenkule 2014 yılında halen yatırım yapılır” şeklindeki yorumumu yazmıştım.

Geçen blog yazımdaki tahminlerim buna dayanıyordu.

 


Comments

Hüseyin
28/03/2014 01:54

"Bu Ortamda" kavramının artık toplumda karşılığı yok.
Halk makro ölçeklerde düşünmüyor, pratik hayatına bakıyor.
Etyen Mahçupyan'ın 26.Mart tarihli yazısına göz atmanızı öneririm.

"...Ama toplumun sağduyusu farklı bir yöne gidiyor. Bu seçimlerde halkın çoğunluğu bir doğru ile yanlış arasında tercih yapmayacak,
iki göreceli yanlıştan birini seçecek.
AKP’nin oyunun iki aydır sabitlenmesi bu partinin beğenilmesinden ziyade, alternatifinin güven vermemesinden,
istikrarsızlık ve fakirlik ima etmesinden kaynaklanıyor.
Öte yandan çoğunluk, hükümetin bütün yanlışlarına rağmen olumlu işler yaptığını ve daha da yapabilme kapasitesi taşıdığını düşünüyor."

Reply
28/03/2014 16:57

Hüseyin bey,

Etyen Mahçupyan'ın yazısının (en azından alıntı yapılan kısmının) benim yapmış olduğum analiz ile hiçbir alakası yok. Ben halkın hükümeti beğendiği veya alternatifin ümit vermemesi gibi kavramlardan yola çıkmıyorum. Zaten bu kavramları anket veya seçim filan yapmadan sayılara dökmek de imkansız.

ben bu analizde anket, kamuoyu yoklaması, siyasi tartışmalar vs. gibi şeylere hiç bakmadan, sadece İstanbul'daki gayrimenkul fiyatlarını ve geçmiş seçim sonuçlarını kullanarak basit bir model oluşturduğumu söylüyorum. Gücü basitliğinde:))

toplumdaki kutuplaşmayı basit, kolay ulaşılabilir verilerle gösterip seçim sonuçlarında bir sonuca ulaşılabileceğini söylüyorum (bu kutuplaşmanın nedenlerini filan açıklamaya çalışmıyorum). Yani, "cebrail gelse oy vermeyecekler" ile "mustafa kemal gelse oy vermeyecekler"i ayırdıktan sonra kalan kısım için belli varsayımlara göre bir sonuç veriyor modelim.

Neyse, gerçek seçim sonuçlarını gördükten sonra, model çalışırsa analizim ancak kayda değer olur. Sonra daha detaylı yazarım. Sabredin, 2 gün kaldı...

Reply
Kemal
28/03/2014 14:22

İlginç

Reply
Deniz
28/03/2014 16:49

Geçen seçimde oy vermeyenler veya yaşı tutmayıp bu seçimde oy verecekler ile seçmen sayısı artışı,yani katılım oranının artması bu sonuçları değiştirebilir.bu seçimde katılıım daha yüksek olacak görünüyor.oy oranındaki artış chpyi mutlu edecektir.

Reply
28/03/2014 17:30

Modelin detayını bilmeden çok fazla bir yorum yapamayacağım. Ancak, Türkiye'de son 10 yılda bazı dinamiklerin; konutun bulunduğu bölgenin metro, tramvay a uzaklığı, 3ncü köprü güzargahında olup olmadığı, o bölgede yaşayan insanların siyasi ve yaşam tercihlerinin ne olduğu emlak fiyatlarındaki artış veya yatay seyir üzerinde etkileri olduğunu düşünüyorum. Örnek; Sancaktepe, Fatih, Levent vb..

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply