1 numaralı Servet Biriktirme Aracıdır

Yüzyıllar boyunca, gayrimenkul, insanlar için, hem yüksek net değer kazanmak, hem de servet biriktirmek için bir araç olmuştur. Çoğumuz, Donald Trump gibi emlak yatırımcılarını bilir. Ama pek azımız, ne kadar çok, ünlü kişinin servetini gayrimenkulden yaptığını, ya da gayrimenkulü birikmiş servetlerini tutmak için sağlam bir araç olarak kullandığını bilir.

Örneğin, muhtemelen Ray Kroc’u biliyorsunuzdur. Ray, McDonald’s kardeşlerden bir restoran satın aldı ve dünya tarihinin en büyük franchising’ine çevirdi. Ancak, çoğu insanın farkedemediği, Ray Kroc’un kendisini hiç bir zaman,  bir restoran sahibi, hatta bir franchise sahibi olarak görmediğidir. Ray Kroc’a  servetinin nereden geldiğini sorsaydınız, size söylerdi…

Gayrimenkul.

Ray Kroc imparatorluğunun gerçek para kazanma gücü, kitlelere sattığı ucuz hamburgerler değil, bu restoranların üzerinde durduğu değerli gayrimenkullerdi.


Ray Croc’un hikayesine göz atalım:

Ray Croc, 50 yaşından sonra, restoranlara aynı anda beş milk-shake hazırlayabilen bir “multimixer” aleti satmaya başladı. Bu vesileyle, San Bernardino-Kaliforniya’da Dick ve Mac McDonald adlı iki kardeş tarafından işletilen küçük bir hamburger standıyla karşılaştı. Tarzları hoşuna gitti ve McDonalds kardeşlere ülke çapında restorantlar açma fikriyle yaklaştı, ama kardeşler bunu kendilerinin yapmak istemediğini söyleyince, Ray de onların adına bunu yapmayı teklif etti.

Kardeşler kabul etti, ve Ray Kroc’a McDonald's'ın yöntemini satmak için özel haklar verdi. Ray örnek olsun diye ilk McDonald’s restoranını Nisan 1955te Chicago’nun banliyölerinden biri olan Ray Des Plaines’de kendisi açtı. Ray, sattığı her franchise’dan brüt satışların yüzde 1.9’unu alacak, bunun 0.5’ini McDonalds’a verecekti. Ray, ilk sene 18 franchise sattı ama ancak masraflarını karşılamaya yetecek kadar para kazandığını görünce çok şaşırdı.

McDonalds yöntemlerinin haklarını elde etmek için acele etmesi, kardeşlerin reddedemeyeceği bir anlaşma teklif etmesine sebep olmuştu. Ne yazık ki, bu para kazanamadığı bir anlaşmaydı.

Bu sırada Ray, Harry Sonnenborne adında bir finans dehası ile tanıştı. Harry, Ray’e bu işten hamburger satarak değil, gayrimenkul satarak nasıl para kazanılacağını gösterdi. Harry’nin planı kapsamında, Kroc tüm McDonald's restoranlarının yer alacağı yerleri satın almak veya kiralamak amacıyla bir şirket kurdu. Franchising alanlar, ya aylık belirlenen bir kirayı, ya da satışlarının belli bir yüzdesini (hangisi büyükse) ödemeye başladılar. Ray, franchise’ların sadece kendisinden ziyade bunların yer aldığı gayrimenkullere de sahip olmakla garanti bir kara sahip oluyordu. Gayrimenkul formülü ile , Ray Kroc “kıyıdan kıyıya 1.000 McDonald's'ın açılışı” hedefini yerine getirmek için yola çıktı ve 1970’lerde, Ray Kroc dünya çapında faaliyet gösteren, yaklaşık 1.500 McDonald's ile kendi hedefini aştı.


 


Comments

yilmaz
28/03/2014 11:36

Hayırlı, uzun ömürlü, faydalı bir blog olması dileklerimle.

Reply
28/03/2014 18:25

teşekkürler

Reply
28/03/2014 18:23

teşekkürler...

Reply
08/08/2016 09:34

Finance matter is very complicated and difficult to understand but if you've a business and you can't manage your work then it is good for your to have a finance advisor that make your business at higher level and it is easy to hire. So, here is the wonderful thanks for post this article.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply