Picture
3) Konut fiyatlarındaki artışın sürdürülebilirliği: Uzmanların konut fiyatlarının yüksek olduğunda hemfikir olması yetmez. Bir konut balonu olması için, konut fiyatları aynı zamanda sürdürülemez olarak da görülmelidir. Bu aşamada, diğer ülkelere göre ortalamanın üstünde nüfus artışı, gelecekte arzın üzerinde veya altında bir talep olup olmayacağı, konutların doluluk ve boşluk oranları, kiraların artması veya azalması, inşaat sayısındaki artış gibi faktörler de dikkate alınmalıdır.

Dünya nüfus artış oranı, düşme eğiliminde olup %1.1 civarında seyretmektedir. Türkiye’de ise bu oran %1.2 ile dünya ortalamasının üzerindedir. 


Önceki bölümde konut balonu göstergelerinde pozitif veren ülkelere baktığımızda, sadece herhalde göç alan bir ülke olduğundan, Avustralya %1.1 ile dünya ortalaması seviyesinde, Kanada %0.7, İngiltere %0.5, Fransa %0.5, İsveç %0.16 ve Güney Afrika’da negatif nüfus artış oranları vardır. Bu durumda, Türkiye ve Avustralya için nüfus artış oranları, gelecekte de konutlara talep olacağını desteklerken Güney Afrika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Kanada da konut talebinin devamlı olacağı yönünde bir işaret yoktur.
Örneğin Kanada’da, konut fiyatlarındaki aşırı artışın, Çin ve Rus zenginlerin ülkelerinde bir karışıklık olduğunda güvenli bir yer olması veya ikinci bir ev olarak Kanada’da ev satın almaları gösterilmektedir ki, bu kesinlikle sürdürülebilir bir talep değildir. Örneğin bizde de en çok konut fiyat artışının Gaziantep’te olduğu ve bunun Suriye’den kaçıp Gaziantep’e yerleşenlerin konut talebini patlattığı yorumları doğru ise bu da sürdürülebilir bir talep değildir ve gelecekte Gaziantep’te ev fiyatlarının düşmesi beklenmelidir. Sonuç olarak, önceki bölümdeki konut balonundan şüphe edilen ülkelerden Güney Afrika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Kanada, konut fiyatlarındaki artışın sürdürülebilirliği kriterine göre “balon var” sinyali verdi. Türkiye ve Avustralya ise bu göstergeye diğerlerinden ayrılarak, konut talebinin devam edebileceği yönünde sinyaller verdi.

Ancak, nüfus artışı yanında, Yeni Zelanda, Norveç gibi ülkelerde nüfus artış oranları düşük olsa da, fiziki olarak konut yapılabilecek arazi genişlemesi sorununu da konut fiyat artışlarını açıklayabilen bir faktör olarak değerlendirmek gerekir. Söz konusu arz ve talep dengesizliklerini rakamlarla karşılaştırmak şartıyla tabii.Belki de, yeni inşaat için arsa bulmanın çok zor olduğu, göç ve nüfus artış oranının da yüksek olduğu İstanbul'u da bu kapsamda değerlendirebiliriz. 

 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 11:04

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply