Picture
Konut köpüğüyle ilgili yazılarım, blogdaki en ilgi gören yazılarım oldu ve çok olumlu yorumlar aldı. Tüm okuyuculara ve yorum yapanlara teşekkür ediyorum. Ben de bu ilgi üzerine, bloğun, “FAYDALI ARAÇLAR” sayfasına sürekli balon takibi yapabilmek için, 3 aylık periyodlarla güncellemeyi planladığım hem kısa vadeli, hem de uzun vadeli balon göstergeleri koydum. Hemen bakabilirsiniz: (http://www.hakanaytekin.net/faydal305-araccedillar.html)

Aldığım yorumlardan en çok konut balonunun, inşaat firmalarının biriken konut stoğu, satamadıkları konutlar ve inşaat firmalarının uyguladıkları finansman yöntemleri yüzünden girdiği / gireceği sıkıntılardan duyulan endişe ile “inşaat sektöründe kriz” ile karıştırıldığını gördüm. Tekrar, ilk baştaki tanım yazıma dönüp bakmak ve balonun talep ve çoğunlukla kredi kaynaklı bir olgudan kaynaklanan konutlardaki aşırı fiyat artışı olduğunu hatırlamak gerekir. Sebepleri ve sonuçları çok farklı olan “inşaat sektöründeki kriz” ile ilgili bu konunun uzmanı, dostum Kürşat Tuncel’in kişisel sayfasında yayınladığı yazısına (http://www.kursattuncel.com/2014/07/konutta-balon-riski-yok-ama-baska-riskler-var/ ) göz atmanızı öneririm.

SON SÖZ-BALONLAR HAKKINDAKİ KİŞİSEL GÖRÜŞLERİM: Dünyada faizlerin sıfıra yakın hatta negatif olduğu bu dönemde, sadece konut veya gayrimenkulde değil, her an, bir yerde, bir varlıkta balon oluşabilir. Bu yüzden, sürekli olarak rakamları takip etmek önemli.  Ekonomide bir balon, patlamadan 3 ay önce sihirli bir şekilde balon haline gelmez. Başından beri balondur ve tipik olarak şişmesi yıllar alır. Bu yüzden, ekonomiyi yönetenler açısından, erken teşhis çok önemlidir. Tepe noktasına gelindiğinde, balon var diye uyarmak tamamen faydasızdır. Bu yüzden, ara ara benim blogdaki BALONMETRE’ye göz atmanızda fayda var. Faizleri sürekli düşük veya negatif tutmak, sadece balonların patlamadan birkaç yıl daha sürdürülmesini sağlar, bu politik olarak patlamaya hazırlık yapmak için biraz zaman satın almaktır. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası  faiz indirimi kararları ile bunu yapmaktadır ama bu “carry trade” yapanları, Euro cinsinden ucuz borçlanarak, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, yüksek faizli gelişmekte olan ülke tahvillerine (veya borsalarına) daha fazla yöneltirse, dünya ekonomisi açısından işler iyice arapsaçına dönebilir. Bu durumda, sadece konutta balon oluşabileceğini düşünerek, ona göre önlemler almak da yanıltıcı olur.

 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 11:01

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply