Picture
Eğer bir evi satmaya hazırlanıyor ve satış fiyatını maksimize etmek istiyorsanız, elbette evin en iyi durumunda olduğundan emin olmalısınız. Öte yandan, eğer her detayı mükemmelleştirmek için yıllar geçirmek niyetinde değilseniz, aynı zamanda yapılan tadilatın evin satış değeri üzerinde yapacağı etkiyi maksimize ederken harcayacağınız zaman ve enerjiyi en aza indirecek şekilde verimli iyileştirmeler olmasını istiyorsunuz. İşte size, cebinizi fazla etkilemeden, birkaç gün içinde yapabileceğiniz ve satacağınız evin yatırım değerini artırmak için yapacağım 5 tadilat önerisi:

1)       Tüm Sistemlerin Çalıştığından Emin Olun:  Kimse sıhhi tesisat  veya elektrik tesisatı sorunları olan bir ev satın almak istemez. Evinizi satışa koymadan önce, tüm ısınma, sıhhi tesisat ve elektrik tesisatının (sigortalar, buvatlar, prizler, düğmeler, kapı zili ve dahili aydınlatma sistemleri) beklendiği gibi ve tam çalıştığından emin olun.

 

Tüm tesisatlar, modern ve tam olarak işlevsel olmalıdır. Eski evlerde yaşamaktan hoşlanan kişiler bile, tüm tesisatlarının modern olmasını tercih etmektedirler. Elektrik, sıhhi tesisat ve ısıtma sistemlerindeki sorunların idare eder bir durumda olması veya evi alıcıya teslim etmeden çözülmesi mümkün olsa da, sorunun, evi almayı düşünen kişilerin ilk etapta hiç dikkatini çekmemesi daha iyi olur.

 

2)      Mutfağa Odaklanın: Mutfak ve banyolar bir evdeki en önemli odalardır. Daha sonra yatak odası gelir, oturma odası, yemek odası ve salon bunları takip eder. Bunun nedeni  insanların tüm diğer odaları isteğe bağlı aktiviteler için daha fazla kullanılırken, mutfak ve banyolarda daha fazla vakit geçirmek zorunda kalmalarıdır.

Eğer bir haftasonunda evinizin değerini artırmak istiyorsanız, mutfak dolaplarının yeni gibi durduğundan emin olun. Evi beyaz eşyalı olarak satıyorsanız, enerji-verimli paslanmaz çelik aletleri bulmayı düşünün. Çoğu evde, buzdolabı  toplam ev enerji tüketiminin% 13'ünü kullanır, bu klimalardan sonra en çok enerji tüketen ev aletidir.

3)      Banyo : Mutfak her zaman hayati iken  (büyük aletlerin yanı sıra dolaplar vs.), son yıllarda, ev satın alanlar için banyoların mutfaklardan daha  önemli hale geldiği gözlenmekte.Tuvalet, küvet ve lavabo sadece sorunsuz, temiz ve fonksiyonel olmamalı, aynı zamanda, banyoya bir cephe ya da uyumlu bir renk düzenini ekleyerek, fonksiyonel bir üniteye daha fazla bir cazibe katılabileceği unutulmamalıdır. Sadece yeni bir boya,duş ve lavabo armatürleri ya da havlu rafları bile gerçekten banyonun görünümünü değiştirebilir.

4)      Arka Bahçeyi Unutmayın: Müstakil veya villa tipi bir ev sahibi iseniz, evin önünde biraz peyzaj yaptığınız gibi, arka bahçeye de biraz el atmak gerekir. Arka bahçenizi insanların dinlenmek ve vakit geçirmek isteyecekleri bir yer yaparak, potansiyel bir ev alıcısını cezbeden, davetkar bir atmosfer yaratabilirsiniz. Arka bahçeyi gerçekten iyileştirebilecek basit projeler şunlar olabilir:

·         Bir çardak yapın.

·         Dışarıdaki platformu tamir edin veya yenisiyle değiştirin.

·         Çeşme veya küçük bir süs havuzu kurmayı düşünün.

5)      Dış Görünümünüzü Düzeltin:

Evinizin dış görünümünü düzeltin derken, evin caddeden görünen dış görünümünün çekiciliğini arttırmaktan bahsediyorum. Bu potansiyel alıcılar için ilk intibadır.

RealEstate.com göre, küçük değiştirme projeleri uzun vadeli kapsamlı tadilatlardan daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu evlerinde tadilat  yapmayı düşünenler için iyi haber, çünkü bunlar aynı zamanda daha ucuz projelerdir.

"Garaj kapıları, siding, ön kapı ve pencereleri değiştirmenin getirisi %72’dir!"

Yukarıdakilerin yanı sıra, dış görünümü iyileştirecek projeler de şöyle sıralanabilir: her türlü ön bahçe peyzajı, kaldırımlar ve yürüyüş yollarındaki çatlakların ve kırık dökük yerlerin tamiri ile mevcut dış cephe kaplamasının durumuna göre ya basınçlı suyla yıkandığından ya da boyaların iyi durumda olduğundan emin olmak.

En iyi getiri için, evinizin ekspertiz değerini en az çaba ve maliyetle nasıl arttırabileceğinize dair bazı önerilerde bulundum. Peki bunun için en çok, en az veya optimum bir ölçü varmı? Kısa cevap evet.  Bu da bir sonraki yazının konusu olsun. En kolayı, beni blogun üst tarafındaki twitter ikonuna basıp takip etmek, bu şekildebloga yazı eklediğimde hemen haberdar olursunuz.


 


Comments

25/05/2016 01:03

Çok güzel bir makale olmuş. Teşekkürler paylaştığınız için. Bahçe konusundaki fikrinizi çok etkili buldum.

Reply
05/09/2016 12:52

Physical fitness is much important for a prosperous life and it gives us work strength and help us to do each work with activity. Your article have some impressive points and i want to sign up in your article for getting new post.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply