Picture
Geçen haftaki ankete cevap veren herkese teşekkür ediyorum. Anketin tek sorusu şöyleydi: “Neden ev almanın iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorsunuz? En önemli sebebi işaretleyiniz.” Sonuçları özetlersem, katılımcıların:

1)    %30 oranla en çok verdikleri cevap, “Eve ödenen kira boşa gidiyor”

2)     %23’ü, “Ev almanın iyi bir yatırım olduğunu düşünmüyorum”.

3)    % 17’si de, “Kendimi parasal olarak daha güvende hissediyorum” diyerek, barınmanın en öncelikli ihtiyaç olduğunu düşündüklerini eklemişler.

Diğer cevaplar ise, %6şar oranla eşit olarak, “Konut yatırımı her zaman enflasyona karşı korunma sağlar”, “Uzun vadede, diğer yatırım araçlarından daha fazla getirisi var”, “Emeklilikte kira getirisi için” ve %4 oranla eşit olarak, “Başka türlü para biriktiremiyorum”, “Ev değiştirmekten, taşınmaktan bıktım”, “Faizsiz bir yatırım aracı olduğu için” cevaplarını vermiş.

Hiç tercih edilmeyen seçenekler ise, “Krizlerden etkilenmeyen bir yatırım”, “5 yıl süreyle elde tutunca hiç vergi ödenmiyor” ve “Eşimin birikimlerimizi çarçur etmesini önlemek için” şeklinde.

Genel olarak baktığımızda, blogun okuyucu profilinin %77’si Türkiye geneli gibi, ev almanın iyi bir yatırım olduğunu düşünürken, sadece %23’ü ev almanın iyi bir yatırım olmadığını düşünüyor.

Bloga girenlerin %90’ının ortalama 30 saniyeden fazla kalmadığı istatistiği karşısında yazılarımı, mümkün olduğunca, 30 saniyede okunacak kadar kısa tutmaya karar verdim. Onun için, yorumlar, haftaya…


 


Comments


Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply