Picture
Blogda yaptığım anket sonuçlarında, %30 oranla en çok verilen cevap, “Eve ödenen kira boşa gidiyor” seçeneği olduğuna göre buradan başlayalım yorumlamaya.

“Eve ödenen kiranın boşa gitmesine acıdığım için ev aldım”. Çok sık duyduğumuz bu sebepte, en merak ettiğim husus, bunu söyleyenlerin banka kredisinin, bankadan para kiralamak olduğunu düşünüp düşünmedikleri. Burada peşin para ile ev almayı düşünenler ile kredi ile ev almayı düşünenler için durumun farkettiğini görüyoruz.

100.000 TL değerindeki bir evin İstanbul’daki ortalama kirası %5 civarındadır. Bu da aylık 416 TL kira demektir. 100.000 TL.lik evi 10 yıl vadeli konut kredisi ile alırsanız bugünkü faizlerle en düşük 1.373 TL aylık kredi taksidini 10 yıl (120 ay) boyunca  ödeyeceksiniz. Ev aslında size 164.760 TL.ye mal olacak. Hiç dosya masrafı ödemeseniz bile (oysa 1.500 TL civarı ödersiniz) bugünkü fiyatlarla aldığınız kredinin %11’i, yani aldığınız 100.000 TL.lik evin 11.000 TLsi bankaya  bir yılda faiz olarak, “boşa” gitmekte. Oysa, aynı evde kirada oturmak yılda sadece 4.992 TLye mal oluyor. Yılda 6.008 TL cepte kalıyor. Burada da oturmak için ev alanlarla, yatırım için ev alanların durumu farkediyor.

Bir dakika, bunlar ortalama fiyatlar diyeceksiniz belki. Kendi oturduğunuz evin kirasını ve fiyatını karşılaştırın isterseniz, üç aşağı beş yukarı benzer sonuçlar bulacaksınız. Evinizin güncel değeri hakkında bir fikriniz yoksa, www.evraporu.com sitesinden öğrenebilirsiniz. Blogun faydalı araçlar bölümündeki kredi hesaplama aracını ve güncel konut kredi faizlerini kullanarak da evinizin değeri kadar kredi kullansanız ne kadar aylık taksit ödersiniz bulursunuz.

İkinci “bir dakika”, evin fiyatı aynı mı kalacak? Tabii ki hayır (ama enflasyon bile olsa ev fiyatlarının artacağının bir garantisi yok. Gayrimenkul krizden etkilenmeyen bir yatırım aracı değil). Bunun için ev fiyatlarının 10 yıl boyunca yılda ne kadar artacağına ilişkin varsayımlar yapmanız gerekiyor. Herşey bittikten sonra bir varsayım ve karşılaştırma daha yapılmalı. 10 yılda enflasyon nereden nereye geldi. Bizim elimizdeki değerin satın alma gücü ne oldu?

Google’a “ev almak kirada oturmak” gibi terimler yazdığınızda, pek çok banka ve mortgage şirketinin bağlantılı veya sponsor olduğu siteler çıkıyor. Bir göz atın. Beklendiği gibi, her zaman ev almak iyidir sonucuna varıyorlar. Karar vermeden önce, burada kullanılan yıllık ev fiyatları artış oranı tahmininin gerçekçi olup olmadığını sorgulayın.

Haftaya, yukarıdaki şartlardaki ayrı insanlar aynı anda krediyle ev alıyor kiradan kurtuluyor, ev alıp kiraya veriyor, peşin para ile ev alıp kiradan kurtuluyor veya kiraya veriyor, ya da parasını 10 yıl boyunca faize yatırıyor gibi durumlarında neler olduğuna rakamlarla bakacağız…Beni twitter’dan takip ederseniz, blog yazılarını girer girmez haberdar olursunuz.


 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 10:57

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply
23/05/2016 13:12

Many thanks for posting this details. I simply want to let you understand that I merely take a look at your website and I find it quite intriguing as well as informative.

Reply
23/05/2016 13:14

Thanks for uploading this info. I just wish to let you understand that I merely take a look at your site and also I discover it extremely interesting and useful.

Reply
26/09/2016 02:44

Thank you, sir, that you shering article on your web page is enough to make me satisfied and happy to read and understand what you write. I am a person who is still learning the article you wrote is very helpful at all for me. I hope his future is no more interesting information in this web masters, for which I can from the writings of the father, I can only say thank you, hopefully more successful.

Reply
22/01/2017 12:35

Great I foound this site today. I can get the best info from here. Thank you!

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply