Picture
Geçen hafta İstanbul Ataköy 5. Kısımda satın almayı seçtiğimiz evin rayiçe göre pahalı olması durumunda hesapların farkedeceği yönünde yorumlar geldi. Bunun üzerine, www.evraporu.com dan 25 TL vererek evin raporunu aldım. Aşağıdaki raporun değer bölümünden görüleceği üzere, hesaplamaya konu evin değeri 638.000 TL olarak gözüküyor ve evin değer aralığı ise 568.000 – 773.000 TL arasında gözüküyor. Bizim pazarlıkla aldığımız 560.000 TL fiyat ise değer aralığının alt kısmından bile iyi. Yani rayice göre ucuz. Bu durum, aşağıdaki ev alan adamların lehine bir durum olarak yorumlanmalı.

Bu yazı ne kadar kısa tutmaya çalıştıysam da rakamlarla karşılaştırma yapma zorunluluğu nedeniyla 60 saniye okuma süresini aştı. Bu yüzden, çok meşgul veya sabırsız kesim için sondaki sonuçları kısaltarak başa alıyorum. Detayları anlamak isteyen devam etsin, diğerleri farzı okuduktan sonra kaçsın:).

SONUÇ-1 (Geleceğe yönelik tüm varsayımlarımız tutuyor): Evin değer artışının her yıl sürekli olarak %4’ten fazla olması ve 10 yıl boyunca yaptığımız enflasyon, faiz vb. gibi varsayımların doğru olması şartıyla, bugün itibarı ile krediyle bu evi almak iyi bir seçenek gibi gözüküyor. Yani 10 yıl sonra evin değeri en az 1.059.784 TL olmalı. Evin değer artışı 10 yıl boyunca yıllık %6.6 ten az olursa veya kriz olur, enflasyon, faiz gibi varsayımlarımız tutmazsa ev almayıp kirada oturan 5 no.lu adam kazanacak. Sonuç biraz kumar gibi mi oldu? Dini veya ahlaki tanımı ne olursa olsun, teknik olarak aslında geleceğe yönelik yaptığımız her işlem (hiçbirşey yapmamak da dahil) bir tahmin içerdiğinden, bir bahis veya kumardır. İnandığınız senaryoya oynayın…

SONUÇ-2 (Son 10 yılda gerçekleşen ortalama rakamlara göre) : İstanbul’da son 10 yılda gerçekleşen ortalama konut fiyat artış rakamına bakarsak bu evi almak yerine kirada oturup parayı faize/kar payına yatırsak daha iyiymiş. 10 yıl sonra benzer bir evi alıp cebimizde para kalabilir veya daha iyi bir ev alabilirmişiz. 10 yıl sonra  evin fiyatı hedefimiz aşıp 1.362.820 TLsi olmuş ama enflasyon ve faiz şaşmış.

SONUÇ-3 (Semt bazında geçmiş gerçek rakamlarla): Semt bazında bakarsak kirada oturmak mı satın almak mı daha iyi? sorusunun cevabı çok değişiyor. Şimdi 560.000 TL olan Ataköy 5.Kısım daki evimizin fiyatı 10 yıl önce 134.000 TL imiş. Bu durumda 10 yılda evimizin değeri TL bazında %318 artmış oluyor! Aynı dönemde, hem malvarlığımızla, kirada oturup mevduattan %241 kazanan adamı geçtik hem de hiç kira ödemedik.

Ev almak ilginç bir yatırım. Zira hem hedef süre sonunda ulaşması beklenen bir yatırım değeri sözkonusu, hem de bu dönemde kira getirisi. Bunu hisse senedi alan biri için, hissenin değer artışı ve temettüye benzetebiliriz belki ama temettü ödemek yönetimin kararı ve zorunlu değil. Ayrıca, şirket o yıl kar yerine zarar ederse temettü ödemesi de zor. Oysa normal şartlarda satın aldığüınız evden her yıl belli bir oranda artan bir kira getirisi elde etmeniz sözkonusu. Belki bir tahvile veya mevduata benzetebiliriz bu yönden, her dönem faiz getirisi olan ama onda da dönem sonunda (burada 10 yıl) herhangi bir değer artışı sözkonusu değil 10 yıl önce verdiğiniz anaparayı geri alırsınız sadece. Başka bir fark da, paranız olsa da her zaman  hisse senedi veya faize yatırım yapmamayı seçebilirsiniz. Harcarsınız sonuna kadar mesela…Ama evin bunlardan bir farkı var. Alsanız da almasanız da bir evde oturmak zorundasınız barınma ihtiyacınızı gidermek için. Yani hayatta ya kira gelirin olacak ya da kira giderin (lojmanda oturanlar hariç). Bu yüzden analize 5. bir adam daha ekledim. Adamlarımız aşağıda:

1)      Krediyle ev alıyor, kendi oturuyor, kiradan kurtuluyor.

2)      Krediyle ev alıyor kiraya veriyor.

3)      Peşin para ile ev alıyor, kendi oturuyor,  kiradan kurtuluyor.

4)      Peşin para ile ev alıyor, kiraya veriyor.

5)      Kredi taksidi ödeyecek kadar geliri olmasına rağmen, kirada oturuyor, parasının kalanını faize veya katılım hesabına koyuyor (ankette ev almanın iyi bir yatırım olduğunu düşünmeyen % 23 lük kesim).

Şimdi sırayla bu adamların durumlarına bakalım. Öncelik ev almayı düşünen %77’lik kesimde. Bunların içinde de herhalde, bu düşük faiz ortamında, en çok krediyle ev almayı düşünenler vardır. Onlarla başlayalım.

Krediyle ev alıp kendisi oturup kiradan kurtulan 1 no.lu adamımız gerçekten, 10 yıl boyunca, aylık 1.500 TLden başlayıp 10. Yılda 2.327 TL.ye çıkan kiradan kurtuluyor. Ama buna karşılık,10 yıl boyunca her ay 7.551 TL faiz, daha ilk ayda, tek sefere mahsus 1.500 TL dosya masrafı ve her yıl 300 TL ile başlayıp 10. Yılda 557 TLye ulaşan tamir-bakım masrafı ödüyor. 10 yıl boyunca yaptığı bu ödemeleri ve kira tasarrufunu dikkate alınca ev 1 no.lu adama bugünkü parayla 501.227 TLye mal oluyor. Evi  560.000 TLye almıştık. İyi yapmışız gözüküyor, 60.000 TL karımız var almamaya göre. Tabii burada en önemli ve ilk varsayımımız, 1 no.lu adamımız 10 yıl daha yaşadı, bu arada ölseydi hesap tutmazdı. Daha sonra, işsiz kalmadı ve geliri her ay kredi taksidi ve diğer ödemeleri yapacak durumda kaldı. Alternatif olarak, aynı evi almayabilir, orada 10 yıl boyunca,  kirada oturabilir ve kiradan arta kalan parasını faize veya katılım hesabına koyabilirdi. Bu bizim 5. numaralı adamımız oluyor. O zaman hemen onun durumuna bakalım.

5 no.lu adamımız, 10 yıl boyunca,  Ataköydeki evin kirasını her yıl %5 artış yaparak ödüyor, tamir-bakım masrafı veya faiz gibi başka hiçbir şey ödemiyor. Aylık gelirinin 7.551 TL’lik (aylık faiz ödemesi kadar) kısmının kiradan artan miktarını aylık banka mevduatına veya katılım hesabına yatırıyor. 10 yılın sonunda bir evi yok ama aynı birikimlerle, 1.059.784 TL nakit parası oluyor.

Evet şimdi karşılaştırma yapabiliriz. Aaa durum. 1 no.lu adamın Ataköydeki evinin 10 yıl sonraki değerini hesaba katmayı unuttuk. Zira adamın varı yoğu bu ev ve onun için çok önemli. 10 yıl sonra banka faizinin son taksidini de ödeyince, ipoteği kaldırıp (burada da bir miktar masraf var aslında) evinin yasal anlamda tam mülkiyetini almış oluyor. 10 yıl sonraki evin değeri için bugünden ne söylesek boş aslında. Geçen yıl, bu yılki enflasyon oranını tahmin eden ekonomistlerin kaçı tutturmuş bir düşünün. Sonra, Rusya krizi, Ukrayna, Cumhurbaşkanlığı seçimi, 17 Aralık olayları, petrol fiyatları, FED’in faiz politikası gibi mazeretleri dinleyin.

SONUÇ-1: 10 yıl sonraki karşılaştırma yapacağımız rakam ise daha net aslında. Ataköydeki evin değeri  10 yıl sonunda en az 1.059.784 TL olmalı ki 1 no.lu adamımız bu evi almakla zarar etmiş olmasın. Yani, evin değeri 10 yıl boyunca, enflasyon faiz vb. gibi tüm varsayımlarımızın doğru çıkması halinde en az %89 artmalı ki bu evi almayıp, aynı evde kirada oturan adamla aynı durumda olsun. Bu da her yıl düzenli olarak %6.6 artış anlamına gelir. Peki, 10 yıl sonrasını söylemek güç ama bu yıl ne kadar artmış bu evin fiyatı acaba? dersek yine EvRaporu.com sitesinden aldığımız rapora müracaat ediyoruz.

Raporun “Piyasa Trendleri” bölümünde son 1 yılda İstanbul’da konut fiyatları % 23 artmışken Bakırköy’de % 24 , Ataköy 5. Kısım’da’ise % 30 artmış olduğunu görüyoruz. Gelecek için bir gösterge olmamakla birlikte, en azından semt olarak ortalamadan fazla talep gördüğü, İstanbul genelinden fazla bir artış beklenebileceği ve son 1 yıllık artışla bile 10 yılda beklenen asgari değer artışının üçte birini karşıladığını söyleyebiliriz.  Her sene bu artış hızıyla giderse bu evin değeri 10 yıl sonra 12-13 kat artmış olacak. Biraz uçuk bir tahmin gibi görünüyor ama kim bilir?

1 no.lu adam için, evin değer artışının her yıl sürekli olarak %6.6 dan fazla olması ve 10 yıl boyunca yaptığımız enflasyon, faiz vb. gibi varsayımların doğru olması şartıyla, bugün itibarı ile krediyle bu evi almak iyi bir seçenek gibi gözüküyor. Evin değer artışı 10 yıl boyunca yıllık %6.6 dan az olursa veya kriz olur, enflasyon, faiz gibi varsayımlarımız tutmazsa ev almayıp kirada oturan 5 no.lu adam kazanacak.

GEÇMİŞ 10 YILDA GERÇEKLEŞEN RAKAMLARI KULLANIRSAK DURUM NASIL OLUYOR?

Gelecekteki rakamlar spekülatif ama reel olarak gerçekleşmiş geçmiş rakamlar elimizde.  Artık hiç kriz olmayacağını, enflasyonun kontrolden çıkmayacağını, faiz ve kur artışının ekonomiyi alt üst etmeyeceğini varsaymak zorunda değiliz. Hem de ABD’deki konut kriziyle başlayıp halen etkisini sürdüren kriz de baktığımız dönemin içinde. Aslında bunun cevabını daha önce vermiştik.  Blogda 26.08.2014 tarihinde yayınlamış olduğum SON 10 YILDA YATIRIM ARAÇLARININ GETİRİLERİ TABLOSUNU KULLANARAK BİR TAHMİN ÇALIŞMASI başlıklı yazımda simülasyonumuz için gereken rakamlar var. 10 yılda İstanbul’da konut fiyatları ortalama olarak %95 artmış. Yani bizim 560.000 TLlik ev 10 yıl sonra 1.092.000 TL olmuş. Yuppiii…kazandık. %89’dan fazla çıktı. Ama bir dakika bu da yeterli bir gösterge değil enflasyon nasıldı aynı dönemde acaba? Aynı dönemde TÜFE %120 artmış L . Peki ya kahrolası 5 no.lu adam 10 yıl boyunca gerçekleşmiş reel rakamlara göre ne durumda? Adamın parası 10 yılda mevduattan %241 kazanmış. Özetle, 100 lirası 341 tl olmuş, oturduğu 100 TLlik evin değeri ise 195 TL olmuş. Aynı senaryonun gerçekleşmesinin bir garantisi yok ama oturduğumuz yerden bir sürü varsayım yapmaya göre daha gerçekçi bence. 10 yıl sonra da durum geçmiş 10 yıldaki gibi olursa 5 no.lu adam 10 yıl boyunca yukarıdaki eve kira ödedikten sonra (%120 enflasyona göre düzeltilmiş kira), 10 yıl sonra  1.225.000 TLsi oluyor, evin fiyatı ise 10 yıl sonra 1.092.000 TL ve isterse aynı evi peşin para ile satın alabildiği gibi, cebinde de 133.000 TLsi olacaktı.

SONUÇ-2: İstanbul’da son 10 yılda gerçekleşen ortalama rakamlara bakarsak bu evi almak yerine kirada oturup parayı faize/kar payına yatırsak daha iyiymiş. 10 yıl sonra benzer bir evi alıp cebimizde para kalabilir veya daha iyi bir ev alabilirmişiz.


SEMT BAZINDA BAKSAK ÇOK FARK EDER MİYDİ?
Peki  Borsadaki gibi, endeksteki kötü performansa rağmen hisse bazlı öneriler olabilir mi konutta da? Bu sorunun cevabını  ancak incelediğimiz evin 10 yıl önceki fiyatını bilirsek verebiliriz. Şansımıza, elimde, oldukça homojen bir yapıda olan, yani evlerin hemen hemen aynı yapıda olduğu Ataköy’de, 95m2 bir evin  10 yıl önceki  fiyatının 100.000 USD civarında olduğu bilgisi var. Dolar bazında bakarsak evimizin değerinde 10 yılda % 154 artış var. Analizimiz kur artışı etkisinden bağımsız yapmak istersek, 31.12.2004 dolar kuru 1.34 TL imiş, yani şimdi 560.000 TL olan Ataköy 5.Kısım daki evimizin fiyatı 10 yıl önce 134.000 TL imiş. Bu durumda 10 yılda evimizin değeri TL bazında %318 artmış oluyor! Aynı dönemde, mevduattan %241 kazanan adamı geçtik hem de hiç kira ödemedik.

SONUÇ-3: Semt bazında bakarsak kirada oturmak mı satın almak mı daha iyi? sorusunun cevabı çok değişiyor.


ÖNERİ: Ev almak önemli bir karar. Çünkü tüm dünyada insanların büyük bir çoğunluğunun ömür boyu biriktirebildikleri tüm servetleri bir ev ve bir aradan ibaret. Böyle önemli bir kararı verirken, şans faktörü de kaçınılmaz olarak etkili ama biz ev ödevimizi iyi yapar, rakamlar ve piyasa trendlerine bakarak iyi bir analiz yaparark, riskleri minimize edebiliriz. Yerimizden kalkmadan online olarak alabileceğimiz 25 TL.lik bir rapor ile hayatımızda aldığımız önemli kararlar arasında ilk sıralarda olan bir evi alıp almama konusunda vereceğimiz karar çok değişebilir.

60 saniyeyi oldukça aştık bu yazıda mecburen. Peşin parayla ev alanların durumu bir sonraki yazıya kaldı. Beni twitter’dan takip ederseniz, blog yazılarını girer girmez haberdar olursunuz.

 


Comments

zabit-B
12/01/2015 11:11

Çok önemli bi analiz. Özellikle global iktisadi konjonktürün bu evresinde her potansiyel yatırımcı okumalı derim.

Global piyasalarda İkinci Lale Devrinin yaşandığı geçtiğimiz on yılda bile 5 nolu adamızın getirisinin daha cazip olabildiği durumlar varsa, tarihi olarak bakınca konjonktürel değişimin kaçınılmaz olduğu bundan sonraki on yılda haydi haydi olabilir.

Geçmiş on yılda gayrımenkulde iyi hesap yapmak önemsizdi, Büyük dalganın getirisi, hesap hatalarını telafi edecek kadar yüksekti. Ancak önümüzeki on yıl gayrımenkulde iyi hesap yapmanın öneminin artacağı bir dönem olacak.

Reply
Robert Smith
25/06/2015 18:59


Merhaba.
Stres ve hızlı olmadan kişisel ya da iş kredileri ihtiyacınız var mı
Onay? Eğer öyleyse, biz şimdi krediler sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın
Başbakan faiz oranı. Bizim kredi için daha fazla, güvenli ve emniyetli olan
bilgi ve uygulamalar, bu e-postayı yanıtlayabilirsiniz.
roberto.finance02@hotmail.com

Reply
franklin scott
12/12/2015 00:42

Merhaba arkadaşlar!!! İsmim Mercy Chandler. Ben sonra 3 farklı Internet uluslararası borç veren tarafından kandırdı bana ışık göstermiştir iyi Kredi Kreditör tanıklık etmek istiyorum, hepsi beni hiçbir verim ve hiçbir olumlu sonuç tutarında ücret sürü ödeme yaptıktan sonra bana bir kredi vermek için söz veriyorum. benim kazanmak zor para kaybetti ve 4,000USD toplam oldu. Bir gün ben de Franklin Scott Kredi Şirketi ve adında bir okunaklı kredi şirkete bağlı got sonunda oylayın ve bir tanıklık adam karşıdan karşıya geldi sinirli görünümlü internet üzerinden tarama gibi nihayet got email (franklinosayandescott@gmail.com) onun kredi, bu yüzden aynı kredi şirketi ile irtibata karar verdi ve sonra ben ders bana daha acı hiçbir şey yapmadı ama 3 farklı kredi tarafından kandırdı edilmiştir nasıl onları benim hikayemi anlattım. Ben posta ile şirkete açıklamak ve hepsi ben onların şirket benim kredi alacak ve ayrıca ben bunları temas doğru seçim yaptık çünkü beni artık ağlamak için olduğunu söyledi. Ben kredi başvuru formu doldurdu ve bana talep edildi ve benim şok ben i kadını korkarak Sayın Franklin Scott Tanrı tarafından yönetilen bu büyük Company (Franklin Scott Kredi Şirketi} tarafından $ 600,000.00 dolar bir kredi miktarını verildi ve burada ki tüm ilerledi Bu şirket bana bir kredi verdi am bugün mutlu çünkü bunu ben benim kredi var nasıl internette tanıklık devam edecektir benim öz bir söz verdim. nazik? Eğer acilen bir kredi gerekiyor mu ve hızlı bir şekilde yararlanmak üzere hemen bu büyük şirkete başvurun e-posta yoluyla kredi: franklinosayandescott@gmail.com o tür hearten olduğunu.

Reply
22/04/2016 01:38

Another great post, I appreciate all the work you put into this site, helping out others with your fun and creative works.

Reply
WEB LUIS
27/04/2016 10:47

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply
Mrs. Joyce
09/08/2016 15:41

Biz ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için kurulmuş bir organizasyon
Böyle mali yardım olarak yardım. Yani, finansal geçiyor eğer
Sorun bir finansal karmaşa var ve para gerekiyorsa
kendi iş kurma ya da bir kredi ihtiyacınız borcunu ödemek veya ödemek için
faturaları, güzel bir iş başlatmak, ya da bunu zor
, Yerel bankalardan sermaye kredi almak, e yoluyla bize bugün - posta
joycerolandloancompany@gmail.com
 "Yani, bu fırsatı senden geçmesine izin vermeyin
Tamamlamak ve aşağıda ayrıntıları dönmek için tavsiye edilir ..

Adınız: ______________________
Senin adresin: ____________________
Senin ülken: ____________________
Senin görevin: __________________
ihtiyaç duyulan kredinin miktarı: ______________
Kredinin Süresi: ____________________
Aylık gelir: __________________
Cep numarası: ________________
Daha önce bir kredi için başvuruda mı: ________________
Eğer dürüstçe kabul edilir bir önceki kredi, dava varsa? ...

hızlı hareket ve mali stres, karmaşa ve zorluklar çıkmak
joycerolandloancompany@gmail.com: Posta - E yoluyla bugün temasa

Reply
sir stuart
05/09/2016 09:05

Merhaba,
bankalar kredi elde etmek için aşağı döner,
benim şirket size yardımcı olmak için burada olduğu gibi bir kaygım yok.
amaç her türlü krediler
Biz 20 milyon dolar 10.000,00 USD minimum miktarda teklif
şimdi bir kredi için geçerlidir.
e-posta iletişim bağlantısı: kesteronlineservice@gmail.com

Saygılarımızla.
şirket

Reply
Josh logan
09/09/2016 19:20

Sen yavaş yavaş büyük boyutlara işinizi geliştirmek için sermaye gerekiyor, biz neden bu kadar çeşitli onların günlük yaşamlarını onlara değil desteklemek ve yardımcı olmak için toplumda vb 1.000 10.000.000 avro, dolar, pound, Bireylerin değişen ucuz ve kolay online krediler sunuyoruz biz gerçeğe o rüya getirmek yardımcı olarak bugün bize ulaşın. Firmamız artık Yani işinizi artırmak için fon arıyor, Bireyler ve işbirliği organlarına krediler sunuyoruz veya kendi kişisel kullanım için kredi gerekiyor, biz sizin ve bizim faiz oranı, finansal hizmetler sunan% 2 gibi düşük bir oranı, uygulamak için bugün bana ulaşın. (KCEELOANS@OUTLOOK.COM)

Reply
Credit Solution Company
17/10/2016 15:16

Merhaba hayatim

Eger Krediler ve ipotekler Bankalar ve diger mali kurumlarin yorgun iseniz ariyorsaniz, ya da mikro-finans düzeni ile sürekli asagi getirilmistir. Bu sizi bilgilendirmek için sunun% 3 kredi arasinda degismektedir Aylik Asgari 1,000.00 TL 10,000,000.00 TL azami faiz orani oldugunu% 100 garanti ile. Biz is gelistirmek için KREDI verir. rekabet avantaji / is genisletme. Biz, güvenilir, güvenilir, verimli, dinamik, hizli sertifikali ve dinlenme emin olun vardir. Isbirligi biz en azindan birinin yirmi yil boyunca bir uzun vadeli kredi var ve tüm ilgi vermek ve hesaplamak ve yillik ödenecek izin gayrimenkul için finansör ve finansman her türlü oldugunu. Biz teklif kredilerin asagidaki çesit var ve
daha çok;

* Bireysel Krediler (Teminatsiz Kredi)
* Isletme Kredileri (Teminatsiz Kredi)
* Konsolidasyon Kredi
* Kombinasyon Kredi
* Ev Gelistirme

E-posta temas noktalari aramak için
E-posta adresi: creditsolutioncompany@gmail.com

Reply
Mark
24/10/2016 03:33


Eger acil faturalarinizi ödemek için bir kredi ihtiyaci, girisimcilik, tüzel veya kisisel kredi misiniz? E-posta yoluyla hizli, verimli ve güvenilir bugün kredi için bugün bize lütfen: managingdirectorrclc@gmail.com

Reply
Mark
24/10/2016 03:33


Eger acil faturalarinizi ödemek için bir kredi ihtiyaci, girisimcilik, tüzel veya kisisel kredi misiniz? E-posta yoluyla hizli, verimli ve güvenilir bugün kredi için bugün bize lütfen: managingdirectorrclc@gmail.com

Reply
ashad
09/11/2016 18:03

merhaba bir kredi yardım arıyorsanız, üzüntülerin uç ve çözüm Ashad irfan kredi şirketi (companyofashad.tkr@gmail.com) dan burada, 5000- 10000000 $ Şimdi hızlı bir kredi için geçerlidir. COMPANYOFASHAD.TKR@GMAIL.COM: Şimdi iki gün onayı dahilinde kredi, e-posta temas alacak. % 2 oranı faizle tüm şimdi kredinin herhangi bir türü için.
Saygılarımızla
efendim Ashad şirketi.
(Companyofashad.tkr@gmail.com)

Reply
credit
26/11/2016 02:19

Bağımsız kredi brokeriyiz ve faturalarınızı ödemek ve yeni bir hayata başlamak, okul ücretlerini ve öğrenciyi ödemek, yeni bir iş yaratmak, sorununuzu şimdi uygulamak ve çözmek için çevrimiçi krediniz için başvuruda bulunuyoruz. Herkes tarafından erişilebilir bir faiz oranı ile farklı kredi kategorilerinde kısa ve uzun vadeli ihracat. Bir krediye ihtiyacın var mı? Bir şirketin, bir şirketin ya da bir sektörün mali yardıma mı ihtiyacı var? Kendi işini başlatmak için finansmana mı ihtiyacınız var? Kişisel bir krediye ihtiyacınız var mı? Evinizi iyileştirmek için kredi. Şimdi bize e-posta: socialfinancelimited8@gmail.com

Reply
Credit Solution Company
12/12/2016 07:22

Günaydın Sevgili kardeşlerim İslam, biz are güvenilir mali şirket, saygın, meşru ve akredite kredi şirketi. Biz Müslümanlar için borç para ve % 3 faiz oranıyla mali yardıma muhtaç insanlara layık güveniyorum. Kötü kredi veya faturaları ödemek için paraya ihtiyacı olan var mı? ya da bir iş kredi ihtiyacı? Kredi sunmak için memnuniyet duyarız gibi yararlanıcı güvenilir yardımcı bilgilendirmek için bu orta götürmeme izin ver.Yazınız ile bilgi aşağıda. Yanıt sonra bir kredi başvuru formu doldurmak için gönderilir. (Orada hiçbir kredi kontrolü, % 100 Garantili!) Umarım bana hizmet etmek izin verir. İçtenlikle. E-posta yoluyla bize ulaşın: (creditsolutioncompany@gmail.com)

Reply
Credit Solution Company
09/01/2017 03:28

Merhaba!

Mali yardıma mı ihtiyacınız var? Parayı takip edin ve hemen her türlü krediyi elde edin!

$1.000 - $10.000.000.00
* Amaç *% 3 faiz oranı
* Seçim 1-20 yıl arasında öderler.
* Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
* Kredinin esnekliği.

Yardım için lütfen bizimle iletişime geçin. E-posta: creditsolutioncompany@gmail.com

İçtenlikle
Yönetim

Reply
Ancelotti Finance
11/01/2017 13:11

Dikkat!!

Bu Ancelotti Finance LLC, akredite kredi borçlanma şirketi ve% 2 faiz oranında her çeşit kredi vermekteyiz.

** Mali açıdan sıkılmış mısınız?
** Kredileri ve borçları ödemek için para istiyor musunuz?
** Kendi işini kurmak için finansman istiyor musun?
** Çeşitli amaçlar için özel veya ticari kredilere ihtiyacınız var mı?
** Büyük projeleri gerçekleştirmek için kredi arıyor musunuz?

İş Planlaması, Ticari ve Gelişim Finansmanı, Gayrimenkul İpotekleri, Konut kredileri, işletme kredileri, kötü kredi kredileri, ticari krediler, yeni kurulan işletme kredileri, inşaat kredileri, araba kredileri, otel Krediler, öğrenci kredileri, bireysel krediler, Borçlar Konsolidasyon Düşük faizli% 2.00 krediler

email: ancelotticontructionllc@financier.com

Saygılarımla,
Ancelotti LLC.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply