Picture
Geçen yazımızda krediyle ev alıp kiradan kurtulan adamımız için sonuç o kadar net çıkmamıştı. Geleceğe yönelik enflasyon, faiz vs. varsayımlarımız tutarsa kirada oturmak yerine krediyle ev alınır, son 10 yıldaki gerçek rakamlara bakılırsa kirada oturmak daha iyi çıkıyordu. İstanbul’daki ortalama bir ev için kredi taksidine  ödeyeceğimiz parayla kira ödeyip kalanının 10 yılllık faiz/kar payı getirisiyle aynı evi alabildiğimiz gibi cebimize para da kalıyor olduğunu görmüştük. Hem de işsiz kalacağım, eve haciz gelecek korkusu olmadan, strese girmeden… Semt bazında baktığımızda ise, ancak 10 yıl boyunca, faizden fazla bir değer artışı getirecek yerleri tercih etmemiz durumunda krediyle ev almanın mantıklı olduğu bunun için de karar vermeden önce, otomatik değerleme modeli gibi ucuz araçları kullanarak söz konusu evin, mahallenin, ilçenin ve şehrin geçmiş konut fiyat trendlerini incelemeyi tavsiye etmiştik.

Bu yazımızda elinde bir ev alacak kadar peşin parası olan ama evi olmayan bir adamın, ev alıp kiradan kurtulmasının mı yoksa kirada oturmaya devam edip parasını bankada değerlendirmesinin mi daha mantıklı olduğunu inceleyeceğim. Yazı dizimi takip edenler için, 3 numaralı adam ile 5 numaralı adamın durumunu karşılaştıracağım. Evet artık biliyoruz, 5 numaralı adam bir önceki analizde kredi taksit tutarından kirayı ödedikten sonra arta kalan parasını faize/kar payına yatırarak 10 yıl sonra 1.059.784  TL. tutarında para biriktirip yaklaşık %11.5 faizli krediyle ortalama bir ev alanlara kıs kıs gülüyordu. Şimdi onun durumu biraz daha kötü, çünkü peşin parayla ev alanın alternatif maliyeti yıllık net % 8.4 olan mevduat faizi. Yani 5 numaralı adamımız, ev almak yerine 560.000 TLyi bugünkü faiz oranlarıyla, faize yatırsa ve her ay bu paradan kirasını ödese, bu sefer 10 yıl sonunda elinde  893.934 TL nakit parası olacaktı. Bu açıdan bakınca;

1)      Ataköy’de 10 yıl önce 560.000 TL ye aldığımız evin fiyatı 10 yılda %60’tan fazla (her yıl %4.8) artarsa 893.934 TL hedefi geçilecek ve 3 numaralı adam kazanacak, aksi olursa 5 numaralı adam kıs kıs gülmeye devam edecek. Krediyle alınmış olması durumunda ev alanın kazanması için evin 10 yılda %89’dan fazla (her yıl %6.6) artması gerektiğini düşünürsek, 3 numaralı adam şimdi daha rahat ve 10 yıl sonra kazanma şansını en az  %50 arttırmış gözüküyor. Geleceğe doğru baktığımızda, varsayımlarımız tutarsa, teoride peşin para ile ev almak iyi gözüküyor.

2)      Bir önceki yazıda belirttiğim gibi, 10 yılda İstanbul’da konut fiyatları ortalama olarak %95 artmış. Yani bizim 560.000 TLlik ev İstanbul’da ortalama bir yerde olsaydı, 10 yıl sonra 1.092.000 TL olacaktı. 5 no.lu adam ise son 10 yılda mevduattan %241 kazanmış, bu oranla, kirayı ödedikten sonra,bugün  elinde 1.449.680 TLsi olacaktı. Geçmişe doğru baktığımızda, elinde peşin para bile varsa İstanbul’da ortalama bir ev almak yerine kirada oturmak daha avantajlı gözüküyor.

3)      10 yıl önce İstanbul’da ortalama bir ev almak yerine, spesifik olarak Ataköy 5.Kısım’da bir ev almış olsaydık geçen yazıdaki analiz halen geçerli olacak, 10 yılda hem evimizin değeri TL bazında %318 arttığından (Böyle bir semtte ev almışsak, şimdi 560.000 TL. olan evimizin 10 yıl sonra 2.340.800 TL olmasını bekleyebiliriz) , aynı dönemde, mevduattan %241 kazanan adamı geçtiğimiz gibi hem de hiç kira ödememiş olacaktık. Yani, 10 yıl önce Ataköy 5.Kısım’da kirada oturan ve parasını mevduata yatırarak biriktiren biri aynı evi bugün alamaz diyebiliriz.

SONUÇ: Peşin para ile ev alanın durumu krediyle alan birine göre en az %50 daha iyi ama yine de kirada oturup para biriktiren birine karşı kazanabilmesi için değer artışı beklentisi iyi olan bir semtten ev alması ve bu beklentinin gerçekleşmesine ihtiyacı var. Başımı sokacak bir ev olsun yeter,  semt farketmez deyip, İstanbul’da ortalama bir ev almayı düşünenler için tavsiyem ise kirada oturup para biriktirdikten sonra ellerindeki peşin parayla ev almaları. Zira, İstanbul’da her semtte değer artışı garanti değil. Gayrimenkulün iyi kazandırdığı son yıllarda, İstanbul’da  prim yapmayan yerler çok. İnanmazsanız, www.evraporu.com sitesinden bir rapor alıp raporun “piyasa trendleri” bölümüne bir göz atın.


 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 10:51

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply
13/12/2016 06:17

I think this is all you are staggeringly extraordinary in making this blogh could be extremely fascinating, I really is trusting still visit this blogt.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply