Picture
İSTANBUL İÇİN KONUT BALONU GÖSTERGELERİ İLK KEZ KIRMIZI ALARM VERDİ!!!

Istanbul’da 2014 yılı konut fiyat artışları, Merkez Bankası’nın hesapladığı konut fiyat endeksine göre %25.5 oldu. İstanbul, 2014 yılındaki bu rakamla Ankara ve İzmir’deki konut fiyat artışlarını (%11,62 ve %13,58) 2 kat geçti ve durmadan BALON YOK sinyali verdiği için kıyamet tellallarının tepkisini çeken BALONMETRE’miz ilk defa kısa vadede İstanbul için BALON sinyali verdi…Blogun “FAYDALI ARAÇLAR” bölümündeki BALONMETRE’Yİ 3 ayda bir güncellemeye çalışıyorum.

Kısa vadeli BALONMETRE, 2014 yılınının son çeyreğinde,  3. çeyreğine göre yaklaşık %60 artarak ilk kez İstanbul için KISA VADELİ BALON sinyali verdi. 2014'ün son 3 ayında İstanbul konut fiyatları yaklaşık %5 artarken, özellikle ÜFE'de açıklanan 2 aylık eksi rakamlar ortalama enflasyonun yıllık bazda %1 geriletti. Bu kısa vadede ilk BALON sinyalidir. Nisan'daki rakam da böyle çıkarsa KIRMIZI ALARM !!!

Uzun vadeli BALONMETRE'deki artış 2.75 kata vardı ve sürekli olarak 5 yıl önceki düşük değer artışlı aylar hesaptan çıkıp yüksek artışlı aylar hesaba girmeye devam ettikçe, BALON uyarısı gerektiren tehlikeli seviyenin üçte birini geçtik. Uzun vadede, şimdilik hemen paniğe gerek yok, ama yılı bu hızda kaparsak durum VAHİM olabilir, zira baz etkisi de artık bize karşı çalışıyor...

Yaklaşan seçim nedeniyle, enflasyon rakamlarıyla oynanıp, olduğundan düşük gösterildiğini düşünüyorsanız, durum o kadar vahim olmayabilir. Ama açıklanan rakamlarla hesap yaptığımızda BALON başlangıcı olabilir. Bu sinyalin yabana atılmaması, iyi araştırılıp yorumlanması gerek. İlk uyaran ben olmuş olayım (Lafla, veya siyasi yorumlarla değil, rakamlarla!). Sonra, duymadık demeyin…

Hatırlarsanız, blogda uzun bir yazı dizisi ile konut balonu konusunu incelemiştik. Şimdi konu sizi, ya da cebinizi ilgilendiriyorsa, geri dönüp bu yazıdaki balon göstergelerinin tamamının, şu an için, Türkiye'de ne gösterdiğine bakmanızı tavsiye ederim. Blogda, sağdaki “Kategoriler” başlığı altında “Konut Balonu” seçeneğine basarsanız, balon yazı dizisindeki yazılarıma daha kolay ulaşabilirsiniz.

 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 10:50

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply