Picture
Torba Yasanın mecliste kabulu ile birlikte hükümetin vaad ettiği “konut katkısı” da yasalaşmış oldu.

Buna göre, bankada Türk lirası cinsinden konut hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet katkısı ödenecek.

Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecek.

Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.

Hemen halkımızın en çok talep edeceği soruları cevaplayıp, hesaplamaları yapalım:

1)      En kısa sürede, maksimum 15.000 TL.lik devlet katkısını almak için ayda ne kadar parayı bankaya yatırmalıyım? : Bugünkü mevduat faizi oranlarıyla, ayda 1.850 TL gibi bir para yatırırsanız 3 yıl sonra bu para 75.000 TL olur ve bunun %20’si olan 15.000 TLyi almaya hak kazanırsınız. Bundan fazla yapılacak ödemeler sizin daha fazla devlet katkısı almanızı sağlamayacağı için, bugünkü faiz oranlarıyla optimum rakam budur.

2)      Bu parayla hangi evi alabilirim? 3 yıl sonra 90.000 TL değerindeki bir evi bu parayla alabilirsiniz. Bu evin bugünkü değeri, yıllık %7 enflasyon oranı varsayarsak, bugünkü parayla 73.500 TL. eder. Bu fiyata, bugün İstanbul’da Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Büyükçekmece, Pendik, Tuzla gibi yerlerde 70-90 m2, bahçe katı bir daire almak mümkün. Ama örneğin Antalya’da daha merkezi semtlerde aynı özelliklerde bir ev alabilirsiniz.

3)      Şimdi, devlet katkısını boşverip, bankadan konut kredisi çekip hemen bu evi mi alsam? Bu evi bugün alabilmek için cebinizde 18.500 TL peşinat olmalı ve 3 yılda almak istiyorsanız ayda 1.800 TL gibi kredi taksidi ödemelisiniz. Ya da, peşinatsız kredi kullanma imkanınız olursa aylık 2.400 TL ödemeyle bu eve hemen sahip olabilirsiniz. Alternatif olarak, 18.500 TL peşinat ve 10 yıl vadeli aylık 755 TL taksitle veya peşinatsız 10 yıl boyunca, ayda 1.000 TL gibi bir ödemeyle bu evi hemen alabilirsiniz. Bu şekilde 3 yıl sonra 15.000 TL devlet katkısı alacağım diye beklerken ayda 500-700 TL civarında bir kira ödemekten de kurtulursunuz.

4)      Yoksa, 3 yıl para biriktirip 15.000 TL. devlet katkısını da aldıktan sonra mı aynı evi alsam? Öncelikle, 3 yıl boyunca hiç kiranız artmasa ve hep 500 TL ödeseniz bile bu parayı mevduatta değerlendirseniz 3 yıl sonra 20.000 TLniz olur. Bu rakam 15.000 TL devlet katkısından daha fazla. Ayrıca, biz burada göz koyduğumuz konut undeğerinin 3 yılda yıllık %7 enflasyon oranında artacağını varsaydık. Artış daha fazla olursa 3 yıl sonra elimizdeki 90.000 TL ile hiç bir evi alamayabiliriz de… Zira devlet katkısı ile satılması hedeflenen konutlar, İstanbul için şu anda alabileceğiniz en ucuz konutlar. 2014 yılında, İstanbul’da konut fiyatları ortalama %25 artmıştı.

Beklentileri karşılayacak mı? Yoksa dağ fare mi doğurdu denecek, yorum size ait. Ben yorumlarımı  blogda 05.02.2015 tarihli NASIL DA İNANMIŞTIK VERİR DİYE BABAMIZ !.. başlıklı yazımda yapmıştım. İsterseniz linke basarak tekrar okuyabilirsiniz.


 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 10:47

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply