Picture
·         “Yeni Nesil Emlakçılık”, öğrenme eğrisini hızlandırmaya yardımcı olur 


ve süreç boyunca potansiyel alıcı ve satıcıları yönlendirir. Kentsel dönüşümde ne yapmalı? İade edilemez denen bir depozitoyu geri almak için neler yapmalı? İlanlarda neyi söylememeli?  Google veya Yandex Sokak Görünümü’nün emlakçılıkta nasıl kullanılacağı gibi ipuçlarını daha önce bu çalışmaları yapmış ve tecrübesini profesyonel emlakçılara aktarmaya hazır danışmanların da bu süreçte “zorunlu” tutulan bir yeri olmalı.

·         Tüm alıcıları, satıcıları ve gayrimenkul işlemlerini yöneten 3 etki:

Müşterinin kişiliği, kuşağı, yaşı veya alınan yada satılan evin tipi ne olursa olsun, gayrimenkulün, her zaman, duygusal, pratik ve mali hususlarda etkileri olur. Bunlar, herhangi bir gayrimenkul işleminin merkezinde yer alır ve akılda bu üç temel etkiyi tutarak çeşitli durumların nasıl ele alınacağını bilmek şarttır. Yeni emlak danışmanlarının iyi hizmet verebilmek için bu konuları bilmesi gerekir. Yoksa, bugünkü gibi, bakkal, market ve emeklilerin aynı zamanda emlakçılık yaptığı bir sistemle “Yeni Emlak Piyasası”na cevap verilemez. Sadece bunların yapması yasaklanarak da bu sonuca ulaşılamaz…

·         Yeni oyuncular ve yeni teknolojiler her gün gayrimenkul sektörüne katılmaktadır,

ama gerçek hayattaki işlemlerinizde faydalı olabilmesi için çevrimiçi bu hizmetlerin nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. Örneğin, ABD’de 30 yıldır kullanılan “otomatik değerleme modelleri” Avrupa’da son yıllarda kullanılmaya başlamış, ülkemizde ise hiç kullanılmamaktadır. Gayrimenkul sektöründe ülkemizde istatistikler ise yeni yeni oluşmaya başlamıştır ama kendi işinde fayda sağlamak için kullanabilen yoktur. Oysa, bu teknolojilere, araçlara ve bilgiye erişmek, işlerinde uygulamak ve yorumlamak sektördeki katılımcılara sadece karar almada yardımcı olmakla kalmayıp para da kazandıracaktır. İş bilenin, kılıç kuşananın devri çoktan gelmiş de geçmektedir…

·         Sosyolojik eğilimlerde önemli değişiklikler olmuştur

Aile ve haneye giriş ve kabul, yüksek boşanma oranları, tek başına yaşam yapılarında artış ve Millennial diye tabir edilen 2000li yılların jenerasyonundaki daha değişik ve yaygın eğilimlerin de dahil olduğu trendlerin yanı sıra, daha önceki jenerasyonun şehir dışına gitmekten çok, şehirde kalma veya şehir merkezlerine geri dönme eğilimleri hep emlak yatırım danışmanının ve sektördeki tüm katılımcıların takip edip, yorumlayıp aksiyon almaları gereken konulardır. Bu verileri anlayıp yorumlayabilecek kişiler bu sektörde yer almalıdır.

Dünya ile rekabet edebilir bir emlak sektörü için benim diyebileceklerim şimdilik bu kadar. Ama sektörde yüksek hizmet standartları ve eğitim kriterleri, güçlü sermayeli şirketler gibi şartlar belirledikten sonra, bu hizmetler için hiç para ödemek istemeyen bir halk olduğunu keşfederseniz de ne yapmak lazım düşünmeli… Bunlar da ayrı bir yazının konusu.*twitter linkinden beni takip ederseniz, siteye yeni bir yazı eklendiğinde hemen haberdar olursunuz.

 


Comments

11/04/2015 18:34

Eğitim ve emlak haberlerinizden haberdar olmak istiyorum.
Saygılarımızla

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply