Picture
Çıpa alma, madem her türlü alışverişi etkiliyor. Bu durum, ev fiyatlarını algılamamızda nasıl bir etki yapıyor olabilir?

Uri Simonsohn (Pennsylvania Üniversitesi profesörü) ve George Loewenstein, yeni bir şehre taşınan insanların genellikle bir önceki şehirde eve ödedikleri fiyatları çıpa olarak aldıklarını buldular:

Çalışmalarında, evlerin m2 fiyatlarının ucuz olduğu şehirlerden, fiyatların orta karar olduğu şehirlere taşınan insanların yeni piyasaya ayak uydurmak adına harcamalarını arttırmadığını keşfettiler (Bu sonucun sebebi, zenginlik, vergiler ya da diğer mali nedenler değildi). Bunun yerine, kendilerini ve ailelerini daha küçük veya daha az konforlu evlere sıkıştırmak anlamına gelse de, bu kişiler bir önceki piyasada alışkın oldukları miktar kadar harcama yapıyorlardı.

Aynı şekilde, daha pahalı şehirlerden taşınanlar, geçmişte yaptıkları gibi yeni barınma ortamlarına, gerekmediği halde, aynı miktarda para harcıyorlardı. Bir başka deyişle, İstanbul’dan Antalya’ya taşınan insanlar, Antalya’ya gittiklerinde genellikle harcamalarını çok fazla düşürmezler. İstanbul’da alışkın oldukları miktar kadar harcama yaparlar.

Görünen o ki, kendi konut piyasamızın özelliklerine alışıyoruz ve kolay kolay değiştirmiyoruz.

Dan Ariely’e göre, bunun tek çözümü, yeni mekanımızda yaklaşık bir yıllığına ev kiralamak. Bu yolla, yeni çevremize alışırız ve bir süre sonra yerel piyasaya uygun bir alışveriş yapabiliriz.

Benim alternatif çözüm önerim ve konut piyasası ve değerlemede kullanılan yaklaşımlarda bunun etkileri de bir sonraki yazıya kaldı.

Yukarıdaki twitter butonuna basıp beni takip ederseniz, bloga yeni yazı girer girmez haberdar olursunuz.


 


Comments

WEB LUIS
27/04/2016 10:42

Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply