Picture
Geçen hafta, yazının ilk bölümünde “pahalı” evlerden uzak durum demiştik. Blog okurlarından haklı olarak ne kadarlık bir konutun “pahalı” sayılabileceği sorusu geldi. Tahmin edebileceğiniz gibi bir evin pahalı olup olmadığı kişiden kişiye, kişilerin gelir ve servet durumuna göre değişir. Ama, birinci amacı oturmak (en azından uzun süreli) olmayan yatırımlık bir ev söz konusu olduğunda durum daha net. Çünkü, diğer yatırım araçları ve aynı sınıftaki yatırım araçları (yani diğer evler) arasında rakamsal bir karşılaştırma yapıp sonuca varmak zorundayız. Tabii, lokasyona göre de değişmekle birlikte, şu anda İstanbul’da ortalama bir konutun birim m2 fiyatının 3.200 TL civarında ve en çok talep gören evlerin 100-120 m2 arasında olduğunu biliyoruz. Buradan yola çıkarak, en çok talep gören, dolayısıyla en hızlı ve kolay satabileceğiniz evin fiyatının 320.000-384.000 TL olduğunu, bunun üstünün giderek pahalı sayılacağını söyleyebiliriz. Dikkat ederseniz, piyasada “balon” söylentilerine kanıt olarak gösterilen satılamayan inşaat stoğunun çoğu m2 fiyatı 4-5 bin veya daha fazla olan, ortalamaya göre “pahalı” sayılan gruptadır. Şimdi, parantezi kapatıp, kaldığımız yerden devam edelim yazıya…

4. ALACAĞINIZ SEMT NASIL?

En meşhur gayrimenkul tavsiyesini duymuşsunuzdur: “Lokasyon, lokasyon, lokasyon”. Şehrin en pahalı muhitinde ev almak zorunda değilsiniz, ama konum veya lokasyonun nasıl olduğunu bilmeniz önemlidir. Profesyoneller, göz koyduğunuz gayrimenkulün çevresini günün farklı saatlerinde, haftanın değişik günlerinde gezerek lokasyonun planınız dahilinde olduğuna emin olmanızı tavsiye ediyor. Hatta farklı mevsimlerde gözlem yapmazsanız da sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Yazın çok beğendiğiniz bir evin önünün, aslında her kış şiddetli yağmurlarda gölete döndüğünü, ya da geçen sene aşırı kar ve yağışlardan sonra arkadaki istinat duvarının çöktüğünü evi aldıktan sonra öğrenirseniz çok üzülürsünüz. Benim klasik tavsiyem, 20 TLye kıyıp evinizin fiyatının yanında bu tür bilgileri de veren bir otomatik değerleme raporu almanız.

5. CİVARDAKİ BOŞ EV SAYISI NE DURUMDA?

Bir ev satın alıp kiraya vermeyi düşünen bir gayrimenkul yatırımcısının karşılaşabileceği en maliyetli masraf evi aldıktan sonra kiraya veremeyip boş kalmasıdır. Evin bir süre boş kalması, gayrimenkul yatırımcısının hayatının normal bir parçası olsa da bunun hesaba katılması ve hazırlıklı olunması gerekir.

Almayı düşündüğünüz yerdeki yerel emlakçılar ve ilan sitelerinden, ev almayı düşündüğünüz semtteki kiralık boş ev sayısını sorgulamalısınız. Her ay bir kenara biraz para ayırıp, ev boş kaldığı zamanlarda parasız kalma sürprizine hazırlıklı olun. Evi krediyle alıyorsanız, kredi ödemelerinizi, ucu ucuna her ay kirayı hep tam alacak şekilde denk getirmeyin, biraz marj bırakın. Aynı zamanda, semtteki ortalama kira fiyatlarını anlayıp, ortalamanın biraz altına kiraya vererek evin boş kalma olasılığını en aza indirin.Geri kalanı sonraki yazıda. Twitter'dan takip ederseniz, blog yazılarım girer girmez haberdar olursunuz.

 


Comments

11/05/2016 17:53

High skill level is developed through a person's high quality or character.

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply