Herhangi Bir Parlatma Yapılacak mı?

Çeki düzen verip parlatma, evleri satmaz ama kesinlikle yardımcı olabilir! Evlerini satarken, çeki düzen verip, parlatma tecrübesine sahip bir emlakçı istihdam ederek, evlerine makyaj yapıldı diye satılacağına inanan çok kişi vardır. Bu yanlış. Parlatma için birini görevlendirilmeleri, mutlaka onların büyük bir emlakçı olduğu anlamına gelmez.

Lüks bir ev satarken, parlatma, fiyatı maksimize etmeye ve piyasada kalış süresini en aza indirmek için yardımcı olur. Lüks bir evi parlatırken, bu evi lüks yapan şeylerin öne çıkarılarak, görücüye hazırlanıyor olması önemlidir. Dışarıda bir mangal varsa, potansiyel alıcıların yaz toplantılarını hayal edebilecekleri şekilde sahnelenmiş midir? Büyük bir yemek salonu olan lüks bir evin, alıcıların kendi güzel yemek partilerinin nasıl görünebileceğini tasavvur etmeye yardımcı olacak şekilde, etrafta ince porselenlerin olduğu, şık bir yer tarzında döşenmelidir.

Sabırlı Olabilecekmisiniz?

Lüks bir ev satarken, satıcının gözönünde bulundurması gereken en büyük şeylerden biri, sabrın şart olduğudur! Lüks evi satmak normalde lüks olmayan bir evi satmaktan daha uzun sürecektir.

Lüks evlerin, lüks olmayan evlerden daha uzun sürede satılmasının önemli bir nedeni ev satın alabilecek olası alıcıların sayısıdır. Kabul etmek gerekir ki, günlük bazda piyasaya giren evler içinde, 200-300 bin TL.lik evleri almaya gücü yetecek birçok alıcı vardır. Ama, 1.5 milyon dolarlık bir evi almaya gücü yeten çok alıcı yoktur. Sadece bu sebeple bile, sabırlı olmak ve yukarıdaki önerilerimizi anlayıp uygulamak önemlidir, bir alıcı çıkacaktır!

Örneğin Etiler gibi, aynı lüks mahalledeki ortalama fiyatlı evlerden yılda 981 adet satılmışken, 1 milyon $’ın üstündeki evlerden toplam 48 adet satılması normaldir.  Benzer şekilde, ortalama fiyatlı evlerin burada piyasada kalış süresi 49 iken, 1 milyon $’ın üstündeki evler için bu süre 93 gün kadardır. 

Lüks bir evi satmak, lüks olmayan ev pazarından daha farklı bir seviyede zorluk ve uzmanlık gerektirir. Bu yazı dizisindeki ipuçlarını dikkate alırsanız, lüks bir evi satma süreci, daha kolay ve daha az stresli olabilir!

 


Comments


Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply