Picture
Gallup anketine göre, 2012 yılında Amerikalıların yüzde 63’ü, cinayet suçundan mahkum olanlara idam cezası verilmesini destekliyor. Çin’de, infazlar büyük kalabalıklar önünde, mitinglerden sonra gerçekleştirilmekte ve mahkumlar çoğu zaman idam yolunda sokaklarda geçit töreninde yürütülmektedir.

Picture
Başlıktaki, 12 yıl önceki tespitlere ulaşabildiğim son durumu eklersek:

·         2012 yılında ise idam cezası sıralaması, Çin, İran, Irak, Suudi Arabistan ve ABD olarak gerçekleşti. Dünya Af Örgütü’ne göre, İlk sekiz hiç değişmiyor ve ABD her zaman ilk beşte. Dünya Af örgütü direktörlerinden Brian Evans’a göre, ABD’de genelde cezalandırmaya yönelik sert bir eğilim var. İdam cezasına yönelik katı bir tutum alınması, sadece ABD’nin toplu hapisler, ömür boyu hapisler, ve mahkumların tecrit edilmesinde dünyaya öncülük ettiğini düşündüğünüzde doğal gelmektedir.

·         İdam yöntemleri, bölgeler arasında, kültür ve mevcut teknolojiye göre değişmekteyse de, genel olarak kullanılan yöntemler, asma, kafa kesme, idam mangası ve öldürücü enjeksiyondur. Ama örneğin Suudi Arabistan’da suçlanan biri kafası kesildikten sonra çarmıha gerilerek sergilenmiştir.

·         Dünyadaki infaz sebepleri de farklılık göstermektedir. Örneğin, bir Pasifik ülkesi olan Papua Yeni Gine’de, büyücülük suçlamaları, özellikle kadınlar için, ölümle sonuçlanan şiddet eylemleriyle cezalandırılmaktadır.

·         Çin Hükümetine, idam rakamlarını hiç açıklamadığı veya eksik açıkladığı için güvenilmediğinden, ülkedeki insan hakları grupları ve güvenilir basın kaynaklarından elde edilen bilgilere göre 2012 yılında Çinde binlerce kişi idam edildi. Aynı dönemde dünyadaki tüm diğer ülkelerdeki idam sayısı ise 682.

·         Son olarak, iyi haber, idam cezasında dünyada trend azalma yönünde. 2012 yılında, dünyadaki toplam 195 ülkeden sadec 21’inde idam cezası uygulandı. Bu sayı 2011’de 28’di. Aslında, idam cezası uygulayan ülkeler, dünyada “bölgesel cep”lerde bulunmakta. Örneğin, Orta Doğu’da sadece 4 ülke bölgedeki tüm idamlardan sorumlu. ABD’de de idam cezası kanunları eyaletten eyalete değişmekte, daha çok güney eyaletleri, Ohio ve Arizona’da gerçekleşmektedir.


 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…