Picture
On ülkede, cezası ölümdür. Bu on ülke, Moritanya, Sudan, İran, Irak, Nijerya, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’dir . 1979 yılındaki İran İslam devriminden bu yana, İran'da 4.000'den fazla eşcinsel idam edildi. 


Aşağıdaki harita dünyada eşcinsel haklarıyla ilgili kanunları göstermektedir. Aslında bu haritayı kabaca dünyada kişisel hak ve özgürlüklere değer verilen ve verilmeyen ülkeler olarak da yorumlayabiliriz bence. Buna göre, aynı cins evliliklere izin veren ülkeler kişisel hak ve özgürlüklere en çok önem veren ülkeler olmalı: İsveç, Norveç, Kanada, Fransa, ispanya, Portekiz, İzlanda, Brezilya, Arjantin ve kısmen ABD. Bir tek yakın zamana kadar ırkçılığın olduğu Güney Afrika garip duruyor ama belki de gerçekten değişmiştir devlet politikası. Türkiye ise her zamanki beklendiği yerde, ortalarda. Arap ve Afrikalılardan ileride, yukarıda sayılan ülkelerden geride. Türkiye'nin hangi grup ülkelere doğru ilerlemesini isterdiniz?

 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…