Picture
2000 yılında, gıda endüstrisi, yiyeceklerimizin daha güzel görünmesi, tadının daha güzel olması ve onları daha uzun ömürlü hale getirmek için yaklaşık 20 milyar dolar harcadı. Global katkı maddeleri pazarı sürekli olarak büyümektedir. Transparency Market Research tarafından yapılan bir çalışmada, 2011 yılında gıda katkı maddelerinin piyasa değeri 30 milyar dolar civarında iken, 2018 yılında 39 milyar dolara ulaşacağı beklenmektedir.

Gıda katkı maddeleri, markete daha sık gidip gelmememiz ve “kolay hazırlanan gıdalar” yoluyla, mutfakta daha az zaman geçirmemiz için yiyeceklerimizi “daha taze” tutmaya yarayan kimyasal maddelerdir. Aroma olarak kullanılan maddeler için dünya çapında pazar yılda 3,6 milyar dolar değerindedir. Yapay tatlandırıcılar ise karlı başka bir sektördür.


 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…