Picture
Bunlar, haftada ortalama 50 sigara tüketiyor. İngiliz gençler on yıl öncesine göre iki kat içki içiyorlar. Yapılan bir ankete göre, Amerikan 12. sınıf öğrencilerinin % 49'u son 30 gün içinde alkol aldıklarını söyledi. ABD’de reşit olmayanların ülkeye yarattığı maliyet yılda 53 milyar ABD doları.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 2013 Türkiye Uyuşturucu Raporu’na göre Türkiye’de bir yılda 5’i 15 yaş altı olmak üzere 325 kişi uyuşturucu madde kullanımına bağlı hayatını kaybetti. Raporda, 60 bin uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtilirken, bunlardan 4 bin 720 kişi tedavi görüyor. Türkiye genelinde bir yılda düzenlenen 83 bin uyuşturucu operasyonunda 130 bin kişi gözaltına alındı.

Ülkemizde, sokak dilinde "bonzai" olarak bilinen "1-naphthalenyl methanone", diğer adıyla JWH-18 grubu sentetik kannabinoid türevi bir uyuşturucu maddenin kullanımının artmaya devam ettiği gözleniyor. Aileler, okul önlerinde çok ucuza satılan bu maddeyi çocuklarının kullanabilecek olmalarından endişeli. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayhan Aktar, uyuşturucuya yönelmenin pek çok nedeni olduğunu, hükümetin alkollü içkilere aşırı vergi yükü bindirmesinin bunların başında geldiğini belirtiyor.


Picture
Türkiye genelinde uyuşturucu kullanma oranı 15 ila 24 yaş arasında yüzde 2.9, 25-44 yaş arasında yüzde 2.8, 45-64 yaş arasında yüzde 2.3 olarak belirlendi. Erkeklerde yaşam boyu uyuşturucu madde kullanımı oranı yüzde 3.5, kadınlarda ise yüzde 2.6 olduğu kaydedildi. Uyuşturucu kullananların yüzde 2.6’sının eğitimsiz, ilkokul mezunlarının yüzde 2.4, ortaokul mezunlarında yüzde 3.2, lise mezunlarında yüzde 2.6, üniversite mezunlarında yüzde 3.1 olduğu ifade edildi.

 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…