Picture
En yaygını olan “anoreksi”nin, psikolojik doğası 20. yüzyılın başlarına kadar belli değildi. Moda mankenleri artık ortalama bir Amerikalı kadından % 25 daha zayıf. Kırmızı halı üzerinde yürüyen ortalama bir Hollywood yıldızı  Amerikan ölçülerinde 2 numara elbise giyiyor. Bu, on yaşındaki bir kız için yapılan bir elbise ile aynı ölçülerde. İngiltere'de yapılan bir araştırma, genellikle gençlik çağında başladığı düşünülen anoreksi ve bulimia gibi beslenme bozukluklarının aslında 10 yaş ve hatta daha küçük çocukları da etkilediğini ortaya koydu. İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, beslenme bozukluklarının bu kadar küçük yaştaki çocuklarda görülmesinin temel nedenleri ebeveynler arasındaki tartışmalar, ayrılıklar ve boşanmalar gibi aile içi sorunlar ya da sevilen bir kişinin kaybı. Beslenme bozuklukları yaşayan kişilerin katılımıyla yapılan ankette, katılımcıların yüzde 53'ü, hastalıklarının belirtilerinin daha 10 yaşlarındayken ortaya çıktığını söyledi. Katılımcıların sadece üçte birinin hastalığa, nispeten daha geç, 11-15 yaşları arasında yakalandığı kaydedildi. Anket sonuçlarının aslında çok da şaşırtıcı olmadığını belirten yetkililer, 6 yaşındaki bir hastayla bile karşılaştıklarını söyledi. Prenses Diana: Yaptığı mutsuz evliliğe ve basının devamlı peşinde oluşuna verdiği en büyük psikolojik tepki; Bulimia hastalığına yakalanması oldu. Prensesin her yemekten sonra yediklerini çıkarttığını, en yakın arkadaşları basına açıkladı. Gazeteler günlerce bunu yazdı. 2011’de hayatını kaybeden şarkıcı Amy Winehouse’un ağabeyi de, kardeşinin alkol veya uyuşturucudan değil, yetersiz beslenme (bulimia hastalığı) nedeniyle yaşamını yitirdiğini, ölümünden sonra şarkıcının adını verdikleri bir yardım kuruluşu kurarak bulimia hastalarına destek olup iyileştirdiklerini belirtmişti. İstatistiklere göre bulguları sıralarsak:

·         Yeme bozuklukları, sosyo-ekonomik yaşamı etkiler.

·         9-10 yaş aralığındaki kızlar %40'ı kilo kaybı yaşamaktadır.

·         Harvard Üniveristesi'ne bağlı Mc Lean Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre; ABD'nde en yaygın yeme bozukluğu biçimleri kadınlarda %3.5, erkeklerde %2 oranlarıyla ilk sırada Bulimiya nervoza, ikinci sırada anoreksiya nervozadır.

·         Daha ayrıntılı bir çalışma sonucuna göre anoreksiya nervoza olan kadınlar, genel nüfusa oranla % 60 daha çok intihara eğilimli olup, intihar girişimleri arasında da en yüksek ölüm oranına sahiptir.

Her konuda olduğu gibi, Türkiye’de bu konuda da yeterli, güvenilir araştırma ve istatistik yok ama gazete haberleri ve doktorların röportajlarından anladıklarımız, bu hastalıkların ülkemizde de “patlama yaptığı” yönünde.

 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…