Picture
Lobiciler günlerini hükümet politikasını etkilemeye çalışmakla geçiriyorlar. Şirketler, sivil toplum örgütleri ve özel çıkar gruplarının hepsinin, politikacıların oylarını etkilemek için çalışan lobicileri var. Bunlara, 2000 yılında 1,55 milyar dolar ödendi. 2014 yılında Nation dergisinde yayınlanan bir raporda 12.281 kayıtlı lobici sayısının 2002 yılından bu yana bir düşüşü ifade ettiğini, ancak, lobicilerin faaliyetlerini gizlemek için giderek sofistike stratejiler kullanarak yeraltına gittiklerinden aslında lobicilik faaliyetlerinin arttığı belirtildi.  Analist James Thurber, lobicilerin gerçek sayısının 100,000’e yakın ve sanayinin hacminin yıllık 9 milyar $ olduğunu tahmin ediyor. Aşağıdaki grafikte ABD’de çeşitli endüstrilerin yapmış olduğu harcamalar gösteriliyor.

 


Comments

12/29/2016 1:37pm

you can post comment like that the information is about computer field expert can under stand better and respond better.

ReplyLeave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…