Picture
Sadece Amerikalılar değil - 1999 yılında İngiltere'de yapılan bir anket, İngiliz gençlerin % 61’inin, uzaylılar ve UFO'lar inandığını gösterdi. Amerikalıların% 80'i, hükümetin bu konu hakkında bilgi saklandığını düşünüyor . UFO ziyaretleri, ilginç bir şekilde, sadece son 50 yıl içinde yaygın olarak rapor edilmiştir - 4 milyar yıla yayılan gezegen tarihinde küçük bir nokta.

UFOlar ve uzaylılar konusu aslında göründüğünden karmaşık bir konu. Sıradan insanların yanı sıra, çok sayıda UFO rapor eden pilot var. Bunlara halüsinasyon veya ışık oyunları gibi açıklamalar getirmek zayıf açıklamalar gibi gözüküyor. ABD veya başka ülkelerin gizli, ileri teknoloji denemeleri olmaları daha olası tahminler gibi duruyor. Uzaylılar ve UFO konusunun tamamen hayal ürünü olduğunu iddia edenler ise işi mizaha vurup aşağıdaki grafiği gösteriyorlar.


2000-2014 yılları arasında ABD’de rapor edilen UFO’ların 18:00-23:00 saatleri arasında yoğunlaşmasını gösteren bu grafikte gün çalışma, içki içme ve uyuma saatleri şeklinde üçe ayrılmış ve en çok UFO rapor edilen saatlerin içkili olunan saatlerde, işsiz güçsüz insanlar tarafından olduğu ima edilmiş. Ama uyku periyodunda, çok az insanın ayakta olup, UFO gözleyebilecek şart ve yerlerde olma ihtimalinin otomatikman azaldığı, gündüz saatlerinde ise yine çoğu insanın işyerlerlerinde olduğu ve günışığının çıplak gözle gözlem yapmayı zorlaştırdığı düşünülürse, UFOların var olma durumunda da 18:00-23:00 sattlerindeki gözlem sayısının daha fazla olması beklenebilir. Sonuç olarak bu grafik bir kanıt olmaktan çok bir mizah unsuru olarak değerlendirilmeli.

Türkiye'de ise hemen her konu gibi, arşivlere bakarsanız fazla ciddi bir yayın yok %99 gırgır. Düşünmenin hoş karşılanmadığı bir ülkede bu çok normal tabii ki. Konu hakkındaki haberler bile detaylı değil, inanması güç, ya da asparagas gibi duruyor. Belki siz de hatırlarsınız 2001 Haziran'ında sabah 07:00 civarı (içki saatleri dışında!) çok sayıda karikatürü yapılmasına rağmen işin aslı sorgulanmayan Uşak'ta uzaylıya taş atan köylüler haberi linki ve buna dayanarak çizilen uzaylı resmi.
 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…