Picture
Bu, tüm ülkelerin üçte ikisinden fazlasına denk geliyor. 


Tam, 1980’lerden sonra Türkiye’de artık çok önemli bir sorun olmamalı diye düşünüyordum ki, aşağıdaki ankette ilk 3’te olduğumuzu gördüm. 

Dünya Af Örgütü tarafından düzenlenen ankette, o ülkenin vatandaşlarına yoruma katıldıkları (sarı), katılmadıkları (siyah) veya cevap veremeyenler (gri) şeklinde seçeneklerle sorulan soru şu: “Ülkemdeki otorite tarafından gözaltına alınırsam, işkenceye uğramayacağıma eminim”.


Hükümetimiz, vatandaşlarındaki bu yanlış algıyla ilgilenecektir sanırım…
 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…