Picture
Haziran 2002'de, parmaklıklar ardında insanların sayısı 2 milyonu geçti ve ABD dünyanın en büyük cezaevi nüfusunda Rusya'ya geçti. Şu anda, her 37 Amerikalıdan biri, hapishaneye düşmektedir. 1974 yılında 53 kişiden biri hapishaneye düşermekteydi. 2001 yılında doğan çocuklar için, beyaz bir erkeğin hapse gitme şansı 17’de 1; İspanyolların 6’da 1, siyahların 3’te 1’dir. Siyahlar, ABD nüfusunun% 12.9’unu oluşturuyor. ABD’de yürütülen “hüküm projesi”, devlet cezaevlerinde hüküm giyenlerin % 70’inin (% 57’si uyuşturucudan), şiddet içermeyen suçlardan mahkum olduğunu bildirmektedir. İçkili araba kullanmak, Amerika'da her yıl 1,8 milyon tutuklama ile en sık görülen kategoridir. Sarhoş sürücüler 22.000 insanı öldürdüler, ama sarhoş sürüş için uygulanan ceza, kabahat seviyesinde (para cezaları ile cezalandırılır) iken, uyuşturucu bulundurmanın cezası 5 yıla kadar hapistir. ABD’de bir mahkumu, bir yıl boyunca hapishanede tutmanın maliyeti 30.000$’dır.

9 milyonluk dünya cezaevi nüfusunun yarısı ABD, Çin ve Rusyada tutukludur. ABD her 100.000 kişiden 724’ünün tutuklu olduğu, tutukluluk oranı en yüksek ülkedir. Rusyada bu oran 581’dir. Türkiye, her 100.000 kişiden 91’in hapiste olmasıyla dünya çapında ortalamanın altındadır. Düşük oranlı ülkelerin çoğu gelişmekte olan ülkelerdir ama aşırı kalabalık hapishaneler ciddi bir problem yaratabilmektedir. Kenya hapishanelerindeki doluluk oranı %343.7’dir.


 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…