Picture
Neredeyse çocuğu olan, her üç Amerikan ailesinin birinin evinde silah var. 1974 ve 2000 yılları arasında gerçekleşen 37 okul saldırısı olayına karışan öğrencilerin üçte ikisi silahları kendi veya bir akrabalarının evinden almıştı. ABD silah ile ölüm oranının gelişmiş dünyada en yüksek olduğu ülkedir. Dünya çapında 639 milyon küçük silahın, yaklaşık 200 milyonu Amerikalıların evlerindedir.


Bizde durum nedir? diye merak ettim, araştırdım. Öncelikle, MEB ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ’nin md.164/4 “Örgün eğitim dışına çıkarma cezasını gerektiren davranışlar” içinde:

ı) Yaralayıcı, öldürücü her türlü alet, silah, patlayıcı maddeleri kullanmak suretiyle bir kimseyi yaralamaya teşebbüs etmek, yaralamak, öldürmek, maddi veya manevi zarara yol açmak,

maddesi dışında silah ile ilgili başka madde yok. Benim anladığım, bizde, birini yaralayıp, öldürmez, maddi, manevi zarara yol açmazsanız okula silah getirebilirsiniz! Ama cep telefonu, sigara ve alkol söz konusu ise aynı yönetmelikte ayrıntılı düzenlemeler var.


 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…