Picture
Kızların ve kadınların genital organlarını kesme şeklindeki barbar uygulama durdurulmalıdır, ancak sorunun karmaşıklığı ve etrafını çevreleyen gizlilik çok dikkatli bir yaklaşım gerektirmektedir. Anketler, en sık Afrika'da uygulanan kadın sünnetinin, 1995 yılında % 95’ten 2002 yılında % 89’a düştüğünü göstermektedir.

Uygulama cinsiyet eşitsizliğine dayanmakta, kadının cinselliğini kontrol etmeye çalışmakta ve saflık, alçakgönüllülük ve estetik konusundaki fikirler çerçevesinde açıklanmaya çalışılmaktadır. Genellikle bu işi bir onur kaynağı olarak gören ve yapmamanın kızlarının ve torunlarının sosyal dışlanmasına sebep olacağından korkan kadınlar tarafından başlatılıp, yürütülür. Kadınların sünnet edilmesinin sağlık etkileri; İdrar güçlüğü, adet düzensizliği, kronik ağrı, kist gelişimi, doğum sırasında komplikasyonlar, hamile kalamama ve ölümcül kanama gibi olumsuzlukları içerebilir. Kadın sünnetinin, bilinen hiçbir sağlık faydası yoktur.

Akıldışı ama gerçek değil mi?... Evet konu bize uzak gibi duruyor ama bizim de, böyle gelmiş böyle gider diye sorgulamadan yaptığımız saçma ve zaralı davranışlar olabileceğini hatırlatıyor bana.


 


Comments
Leave a Reply

    50 Gerçek

    Bu bölümde, size orijinali 2004 yılında basılmasına rağmen, dünyadaki politikacılar ve sadece kendi cebini düşünen toplumların çoğunluğu tarafından hiç ilgilenilmeyen konular olduğundan hala güncelliğini koruyan, BBC muhabiri Jessica Williams’ın yazdığı, ilk bakışta birbiriyle ilgisizmiş gibi gözüken “Dünyayı Değiştirmesi Gereken 50 Gerçek” (Türkçe baskısı Aykırı Yayınevinden çıkmış) adlı kitapta yer alan başlıklara, benim bazı eklemelerimle birlikte kısa notlara yer vereceğim. Hızlıca üzerinden geçmeden düşünerek okunması için haftada bir “gerçek” ekleyeceğim. Bir şey yapamayacağınızı düşünüyor olsanız bile hiç değilse haftada bir göz atın…