Paco de Lucia. En sevdiğim zamanları, en sevdiğim parçası...
 
 
2017 yılına girerken kaybettiğimiz George Michael'ın herkesin bildiği şarkısı. Gitarist Naudo'nun yorumu, youtube da bulabildiklerimin en iyisi.
 
 
Meşhur ve pek sevdiğim, Jethro Tull şarkısı Aqualung'u naylon telli klasik/pop gitar yorumuyla dinleyelim.
 
 
Dün gece, ülkemizin en üretken sanatçılarından Zülfü Livaneli'nin 50. sanat yılı için düzenlenen, kendisinin de katıldığı bir konser vardı. Livanelinin bestelediği Nazım Hikmet şiirini Gagavuz Türkü Sergey Kutanin'in gitarı ve sesinden, Olga Stoykova ile birlikte dinleyelim. Müziğe politik gözle bakanlar için, milliyetçi ve solcuların birlikte dinleyebileceği bir yorum olmuş...
 
 
Bu sefer de Kağızman'lıları sevindirelim. Zira, yazdığı kitabında babaannesinin Kars'ın ilçesi Kağızmanlı olduğunu belirten Amerikalı müzisyen Bob Dylan'ın bu ay, Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesi, Kağızman'da sevinçle karşılanmış. Sevinçlerine karşılık, çoğunun, haberi aldıktan sonra bile, kimmiş bu ne çalıp ne söylemiş diye merak edip bakmadığını düşündüğüm Kağızmanlılardan bu blogu okuyanlara bir hizmet olsun diye paylaşıyorum.
 
 
Geçtiğimiz hafta vefat eden Tarık AKAN'ın birçok ünlü oyuncuyla birlikte yer aldığı, Türk sinemasının en iyi dram filmlerinden birisi olarak kabul edilen Canım Kardeşim filminin müziğini Hasan Cihat ÖRTER'den dinleyelim. Cahit OBEN'in film müziği, Altın Koza en iyi müzik ödülünü almıştır.
 
 
Çoğu cep telefonu zil tonları arasında bulunan, ünlü ragtime piyanisti Scott Joplin'in sevilen parçasını "fingerstyle" gitarın babalarından Chet Atkins'den dinleyelim.
 
 
Brezilyalı gitarist, besteci, şarkıcı Celso Machado'nun çok güzel ve ilginç şarkıları var. Bunlardan biri Parazula. Çok değişik versiyonları var youtube'da ama teknik olarak bunu beğendim ben. Machado'nun kendisinden de mutlaka dinleyin...
 
 
Dire Straits'in pek meşhur bu parçasını bir de İspanyol gitar yorumuyla dinleyin.
 
 
Aslında Pink Floyd bu şarkıyı "Zabriskie Point" filminin müziği için yapmış, fakat yönetmen "güzel ama çok hüzünlü..." diye almamış filme. Bizde böyle bir sorun olmadığından ben alıyorum buraya. Okuyup ibret alasınız diye sözlerinin çevirisi de benden hediye...

PINK FLOYD-US AND THEM

Bizler ve onlar
Ve topu topu, sıradan insanlarız yalnızca
Ben ve sen
Yalnızca Tanrı biliyor ki bu değildi bizim yapmak istediğimiz
İleri diye haykırdı o geriden ve öldü ön saftaki askerler
Ve General oturdu, harita üzerinde çizgiler yer değiştirdi bir yandan öte yana
Siyah ve mavi
Ve kim bilebilir neyin ne, kimin kim olduğunu
Yukarı ve aşağı
Ve sonunda yalnızca kısır döngü
Duymadınız mı bunun sözcüklerin savaşı olduğunu
Diye haykırdı afiş taşıyan
Dinle evlat, dedi silahlı adam
Yer var içeride senin için

“Yani, onlar seni öldürecekler, eğer onlara hızlı kısa, kesin bir şok verirsen bir daha yapmazlar. Anladın mı? Yani ışıkları söndürdü, ona bi temiz sopa atabilirdim – ama sadece bir kez vurdum! Sadece doğruyla yanlış arasındaki fark değil mi?  yani iyilikten zarar gelmez değil mi?”

Nakavt…
Elden ne gelir, ama aslında söyleyecek çok şey var
Onunla, onsuz
Ve kim inkar edebilir kavganın tümüyle bu yüzden olduğunu
Çekil önümden, yoğun bir gün
Ve kafamda yapacağım bir sürü şey var
Bir bardak çay ve bir dilim ekmek pahasına
Öldü yaşlı adam