Son blog yazımız, "Yenik Düşüyor Herşey Enflasyona..." hatırlattı Yeni Türkü'den sevdiğimiz Telli Telli şarkısını. Orijinali bir Yunan şarkısı aslında. Merak edenler için İngilizce sözleri aşağıda:

Teli teli teli,
False world
I finally learned you
You don’t deceive me anymore.
I finally learned you
You don’t deceive me anymore,
You’ve got honey lips
And an unfair heart.

Bring me a bucky cigarette
To smoke, to give a gulp to the Death
Bring me some wine to forget
That my friends have also  put nails on me.

Teli teli teli,
False world
You’ve made of me a tatter,
I can’t stand you anymore.
You’ve made of me a tatter,
I can’t stand you anymore.
This earth of yours,
needs a match and fire!

 
 
En klasik rock gitar parçasının klasik yorumu...Orijinalinden kopmadan zenginleştirmiş parçayı. Çok güzel olmuş.
 
 
Paco de Lucia. En sevdiğim zamanları, en sevdiğim parçası...
 
 
2017 yılına girerken kaybettiğimiz George Michael'ın herkesin bildiği şarkısı. Gitarist Naudo'nun yorumu, youtube da bulabildiklerimin en iyisi.
 
 
Meşhur ve pek sevdiğim, Jethro Tull şarkısı Aqualung'u naylon telli klasik/pop gitar yorumuyla dinleyelim.
 
 
Dün gece, ülkemizin en üretken sanatçılarından Zülfü Livaneli'nin 50. sanat yılı için düzenlenen, kendisinin de katıldığı bir konser vardı. Livanelinin bestelediği Nazım Hikmet şiirini Gagavuz Türkü Sergey Kutanin'in gitarı ve sesinden, Olga Stoykova ile birlikte dinleyelim. Müziğe politik gözle bakanlar için, milliyetçi ve solcuların birlikte dinleyebileceği bir yorum olmuş...
 
 
Bu sefer de Kağızman'lıları sevindirelim. Zira, yazdığı kitabında babaannesinin Kars'ın ilçesi Kağızmanlı olduğunu belirten Amerikalı müzisyen Bob Dylan'ın bu ay, Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesi, Kağızman'da sevinçle karşılanmış. Sevinçlerine karşılık, çoğunun, haberi aldıktan sonra bile, kimmiş bu ne çalıp ne söylemiş diye merak edip bakmadığını düşündüğüm Kağızmanlılardan bu blogu okuyanlara bir hizmet olsun diye paylaşıyorum.
 
 
Geçtiğimiz hafta vefat eden Tarık AKAN'ın birçok ünlü oyuncuyla birlikte yer aldığı, Türk sinemasının en iyi dram filmlerinden birisi olarak kabul edilen Canım Kardeşim filminin müziğini Hasan Cihat ÖRTER'den dinleyelim. Cahit OBEN'in film müziği, Altın Koza en iyi müzik ödülünü almıştır.
 
 
Çoğu cep telefonu zil tonları arasında bulunan, ünlü ragtime piyanisti Scott Joplin'in sevilen parçasını "fingerstyle" gitarın babalarından Chet Atkins'den dinleyelim.
 
 
Brezilyalı gitarist, besteci, şarkıcı Celso Machado'nun çok güzel ve ilginç şarkıları var. Bunlardan biri Parazula. Çok değişik versiyonları var youtube'da ama teknik olarak bunu beğendim ben. Machado'nun kendisinden de mutlaka dinleyin...